Tornádo Lou byla ozdobou letošního devátého ročníku Jiřinkových dnů ve Slovči. Řeč není o filmové postavě, kterou andělsky a ďábelsky zároveň ztvárnila Květa Fialová, ale o nově vypěstované jiřině. Jde o třetí jiřinu v pořadí, která byla v zahradnictví pokřtěna a navíc známou osobností.

Pan zahradník Luděk Brzák ji vyšlechtil vskutku podle výše zmíněných vlastností. Něžnou květinu temně vínové barvy přijela pokřtít kamarádka Květy Fialové Naďa Konvalinková. Jiřině popřála, ať dobře roste a dobře se prodává. Po autogramiádě herečku Luděk Brzák provedl svým královstvím a podle jeho slov si vybrala květiny do své vyhlášené zahrádky.

V zahradnictví tentokrát nechyběly ani Jiřiny z masa a kostí. Sjely se totiž k uskutečnění rekordu v počtu Jiřin na jednom místě. A ten padl. „Přijelo a zapsalo se dvaadvacet Jiřin, což stačilo k zapsání rekordu, snad i proto, že se o něj pokoušíme poprvé,“ popsal akci Brzák. Milovníků květin a Nadi Konvalinkové se v zahradnictví jen za sobotu sešlo okolo devíti set.

K dosažení Jiřinkového rekordu svým jménem přispěla také zaměstnankyně zahradnictví Jiřina Havlíčková, která se mimojiné stará o tři sta druhů jiřin. Žena velmi rázná, energická a spontánní se o křehké květiny ve Slovči stará už sedm let. „Do Slovče jsem se provdala a do zahradnictví jsem chodila nejdřív jen na brigády, předloni jsem tu začala pracovat. Musí vás to bavit, jinak nemá smysl tady pracovat,“ má jasno zahradnice a pochvaluje si květinový kolektiv. A její vztah k jiřinám? Racionální Jiřina podobnost příliš neprožívá a mezi květinami nedělá rozdíl. Nejoblíbenější jiřinu ale prozradila: Tartan.

Co se jména týče, k dnešnídobě se zřejmě moc nehodí. Ani zahradnice Jiřina své dceři jméno nepředala. Sdílí ho prý ještě s tchýní. Vždyť sama zahradnice byla nejmladší z rekordmanek. Jedno zůstává jisté: pokud Jiřiny vymizí mezi ženami, květiny ho ponesou dál.