Čím dál tím více lidí se účastní Jiřinkových dnů u zahradníka Luďka Brzáka ve Slovči. Davy lidí letos přilákala nejen obrovská pestrobarevná záplava květin, ale také vystoupení dudácké kapely a křest nové odrůdy jiřiny, kterou po své matce Daně Medřické pokřtil herec Václav Vydra.

Zvyšující se počet návštěvníků lze lehko vypozorovat i podle toho, že parkující auta zasahují do čím dál větší části obce a odstavit někde svůj vůz se stává čím dál větším kumštem.

Pohled na obří pestrobarevnou zahradu se samými jiřinami však stojí za to. „V tuto chvíli máme téměř 300 odrůd světového sortimentu s možností objednání vybraných odrůd,“ chlubí se právem majitel zahradnictví Luděk Brzák.

Letošní slavnosti se konají už po jedenácté. „Jezdím sem každý rok. Je to opravdový balzám na duši, ta spousta pestrobarevných květin. A pan zahradník má také pokaždé štěstí na slunečné počasí. Nepamatuji, že by na slavnosti bylo někdy ošklivo,“ všimla si jedna z pravidelných účastnic.
Jak už bylo zmíněno, nejen květiny jsou však lákadlem Jiřinkových dnů. V posledních letech se stalo tradicí pokřtít vždy nový druh této krásné květiny. Letos poprvé však vzešla nová odrůda přímo z místního zahradnictví. „Pojmenovali jsem ji po známé divadelní a filmové herečce Daně Medřické,“ říká Brzák.

A jako kmotr nemohl být pozván nikdo jiný, než její syn a také slavný herec Václav Vydra. Ten na matku zavzpomínal několika příhodami z dětsví a pak si všichni ještě před křestem poslechli část životní role Dany Medřické z divadelního kusu Kočičí hra. Poté už se nalévalo šampaňské. „Já bych kytičce přál, ať se jí daří a ať případně ukazuje všem tu správnou cestu,“ popřál žíhané krásce do vínku sympatický herec.

Herec Václav Vydra: Mám rád žlutočervené růže a pomněnky

Václav Vydra byl v sobotu ve Slovči na Jiřinkových dnech evidentně v dobré náladě. Když pokřtil novou odrůdu jiřiny, chystal se na autogramiádu.
To už ho uzačal obklopovat dav obdivovatelů. „My vám sem ten stolek přineseme,“ volali organizátoři. „Ano, když nejde Vydra ke stolku, musí přijít stolek k Vydře,“ komentoval herec situaci.

A hned potom odpověděl s úsměvem Nymburskému deníku na několik dotazů.

Pane Vydro, jakou květinu vy máte nejraději?
Já mám rád spoustu druhů květin. Opravdu.

Tak jinak. Jaké květiny jste nosil za mlada dívkám, případně později manželce?
Hlavně karafiáty. Ono, pokud vzpomínáte, v těch dobách nebylo zase tak příliš na výběr. Ale jak říkám, já mám rád spoustu druhů květin. Například pomněnky.

A jakou barvu preferujte u květin?
Já nemám moc rád jednobarevné květiny. Mám rád, když je to trochu namixovaný. Třeba hodně se mi líbí žlutočervené růže.

Takže druh jiřiny, který jste pokřtil, by se vám měl co do barvy zamlouvat…
Ano, to je opravdu moc hezká kytička, mám z ní radost.