Do nové izolace a výměny oken se pustila například Lysá nad Labem v Základní škole J. A. Komenského. Náklady na její zateplení se vyšplhaly na téměř 33,5 milionu korun, z toho město ze svého zaplatí téměř 9 milionů, větší částku získalo z evropských peněz a ze Státního fondu životního prostředí. Přesná částka bude vyčíslena po dnešním předání stavby.

Na škole je nová zateplená fasáda a vyměněna všechna okna. „Podle energetického auditu bychom měli těmito úpravami ušetřit kolem třetiny výdajů na teplo. Jsme sami zvědavi, jak to po této sezóně dopadne,“ uvedl starosta Lysé Jiří Havelka s tím, že město počítá s dokončením venkovních částí všech lyských škol do dvou let. „Vnitřní úpravy budou během na dlouhou trať,“ dodal Havelka.

Další škola, která se dočkala během letošních prázdnin výměny oken a dveří, ale i rekonstrukce sociálních zařízení a výstavby nových šaten, je Základní škola v Křinci. „Chtěli jsme zateplit i fasádu, ale rozpočet na takovou akci byl dvacet pět milionů a na to se nám nepodařilo získat dotační peníze. I tak letos investujeme ze svého větší částku než je polovina ročního rozpočtu městyse,“ uvedl křinecký starosta Milan Moc. Výměna oken a dveří podle něj neznamená větší úsporu na výdajích za teplo, ale znamená tepelnou pohodu. Do té obec investovala ze svého 2,9 milionu korun. Na výstavbu nových šaten získal městys dotaci od krajského úřadu přes 1,2 milionu korun, pouze 79 tisíc zaplatil Křinec ze svého.

V Dymokurech se nyní finišuje s přístavbou Masarykovy základní školy. Nový pavilon má dvě nadzemní podlaží. Cílem stavby nového pavilonu bylo především soustředit všechny děti do jednoho areálu a snížit tak provozní náklady dvou samostatných budov. Obci se podařilo získat třímilionovou dotaci z ministerstva financí, dalších dvanáct milionů obec vyřešila pomocí úvěru. „Nový pavilon je propojen moderním výtahem s původní třípodlažní budovou a tak se celá škola stane bezbariérovou,“ uvedl dymokurský starosta Jaroslav Červinka. Na slavnostní otevření 6. září přislíbila svou účast olympijská vítězka Martina Sáblíková.