Nezdravé produkty tak ze školních obchůdků zmizely. Letos se věci daly znovu do pohybu a stát pamlskovou vyhlášku zmírnil. Nové požadavky na obsah soli, tuku a cukru v prodávaných potravinách platí od 1. září.
„Před pamlskovou vyhláškou to bylo lepší, měli jsme v bufetu větší výběr. Stejně si děti kupují stále ty samé nezdravé potraviny, ale tentokrát třeba v supermarketu. Je ale pravda, že je to pro ně takhle těžší, když obchod nemají přímo na chodbě. Já ale stejně nosím svoje svačiny,“ řekl ve vlaku na cestě do prvního ročníku střední školy v Lysé nad Labem Samuel Tomčík, který dřív chodil na Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce. Na nymburském gymnáziu sice bufet není, ale žáci docházejí do sousední Základní školy Komenského, kde po pamlskové vyhlášce podle ředitele gymnázia Jiřího Kuhna není tak široký výběr produktů. „Na naší škole se vyhláška dotkla nápojových a potravinových automatů. Všechny původní zmizely a byly nahrazeny automaty na "zdravé" nápoje. Tanečky kolem vyhlášky a řešení ode zdi ke zdi dle mého názoru ukazují, jak málo kompetentní lidé u nás rozhodují, i jak marginální celá věc je,“ dodal Kuhn.

Ozývají se hlasy, že pamlskovou vyhlášku zmírnili pozdě. V některých školách totiž v souvislosti se zavedením pamlskové vyhlášky školní bufet už před časem zavřeli. To je také případ Základní školy T.G Masaryka v Poděbradech. „Když vešla v platnost pamlsková vyhláška, tak nebylo co prodávat. To omezení tuků, cukrů i soli bylo opravdu přísné. My jsme i před vyhláškou hlídali, co soukromník v obchůdku prodává. Nenabízeli jsme dětem vyloženě bonbony ani velmi sladké limonády. Žáci si mohli koupit třeba jogurty, pečivo, mléčné výrobky nebo různé tyčinky, ale tyto potraviny také nevyhovovaly. Tím pádem prodej skončil. Pro soukromníka to byl samozřejmě jen doplněk, neuživil by se tím,“ okomentovala ředitelka poděbradské Základní školy T.G Masaryka Miriam Piskačová, podle které je nejlepší, když rodiče dělají dětem svačiny sami. „Je to smutné. Ministerstvo nekomunikuje se školami, odborníci něco vymyslí a nikoho nic jiného nezajímá,“ dodala k vyhlášce Piskačová.

Ve spoustě školách na Nymbursku bufety nemají. Například na nymburské Základní škole Letců R.A.F místo bufetu nabízejí ve školní jídelně svačinky.
Pamlsková vyhláška neplatí pro střední školy. Na Střední odborné škole v Čelákovicích si tak středoškoláci pochvalují bagety, které jsou nejvíce na odbyt.
Od září se nejvíce zmírnily limity u pečiva. Prodejci tedy mohou prodávat celozrnné či vícezrnné pečivo obložené kvalitním sýrem či šunkou. Stále však platí, že sýry nesmí mít více než 30 % tuku, což lidé i někteří odborníci kritizují, protože podle nich děti ve vývinu tuky potřebují.