Prostory až pro 50 nových předškoláčků. To je vize Nymburských. Město připravuje výběrové řízení nadodavatele stavbyúprav dvou podlaží základní školy Letců RAF. Nové prostory by měly pojmout celkem 4 třídy.

„Dvě třídy bychom přestěhovali z mateřské školky Adélka a zároveň by mohly vzniknout i dvě další,“ řekl vedoucí odboru kultury a školství Jiří Černý.

Adélka se potýká pro město s velkým nájmem. Podle starosty Ladislava Kutíka by šlo ekonomicky město samo proti sobě, kdyby třídy neumístilo do své budovy. „Adélka už nestačí kapacitně. Máme svou školu. Kdybychom toho nevyužili, šli bychom proti hospodaření města,“ uvedl Kutík.

Vedoucí Adélky Jana Rýdlová ovšem do dnešních dnů nikdo nekontaktoval. „Dosud jsem se nestala partnerem k jednání. Nechtěli bychom se stěhovat, líbí se nám tady. Adélka je moje dítě,“ vyznala se Rýdlová.

Mateřinka Adélka v Brigádnické ulici sídlí v soukromé vile. „Majitel stále zvedá nájemné,“ vyslovil starosta Kutík. Vedoucí školky mluví ale o pouhé valorizaci ceny.

Čtyři třídy mateřinky, která by nesla stále název Adélka, by měly být vybudovány v prvním a druhém podlaží pavilonu U2 na základce Letců RAF. „Dvě podlaží jsou situována nad mateřským centrem Svítání. Rozšíření kvituji, vyjde vstříc rodičům, jimž se nepodařilo své děti umístit,“ uvedl ředitel školy RAFky Jiří Cabrnoch.

Podle Černého z odboru kultury a školství je už vybrána firma na výměnu oken v uvažovaných prostorách. „Potom vypíšeme výběrové řízení na dodavatelesamotné stavby. Když se akce podaří do konce letošního roku, budeme spokojeni,“ zhodnotil Černý.

Podle něj je možné využít vchod do nové Adélky ze zahrady, aby se děti z mateřinky nemíchaly s těmi ze základky.

Původní úvaha jsou 4 třídy po čtyřiadvaceti dětech. „Museli jsme letos odmítnout 34 oprávněných žadatelů. Z rozpočtu je počítáno na rekonstrukci s třemi miliony korunami,“ dopověděl Černý.