Velký problém musí řešit rodiče kamennozbožských předškolních dětí. Vlastní školka v obci je v nedohlednu a nymburské prý jejich děti odmítají. Kam tedy mají maminky, které chtějí jít do práce, své děti dávat?

„Manželka obešla vesnici a v současné době je tady 23 dětí, které by mohly navštěvovat mateřskou školku, ale mají smůlu,“ řekl Jiří Sýkora z Kamenného Zboží, který má čtyřletou dceru.

Nymburk nepřijímá, dává přednost vlastním dětem. „Jedním z nejdůležitějších kritérií pro přijetí dítěte do mateřské školy je trvalý pobyt dítěte v obci, kde mateřská škola sídlí. Děti, které nemají trvalé bydliště v Nymburce, mohou být přijímány pouze v případě nenaplnění kapacity školky a po předchozím písemném souhlasu města. V letošním roce byly proto prakticky všechny žádosti dětí s trvalým bydlištěm mimo Nymburk zamítnuty,“ uvedla mluvčí radnice Markéta Tomčíková.

Vedení Kamenného Zboží se celou situací zabývá už delší dobu. Starosta Pavel Nosek jednal s Nymburkem o tom, aby se Kamenné Zboží stalo spádovou oblastí Nymburka. „Dodnes nemáme oficiální vyjádření, zda s námi smlouvu uzavřou, nebo ne. Pouze ústně máme sděleno, že pokud se jedná o základní školu, není problém,“ uvedl starosta Nosek.

Zboží by mělo být zařazeno do spádové oblasti pro základní školní docházku ZŠ Letců R. A. F. na sídlišti. Předškoláci ale zatím nemají šanci.

Obec se dokonce přes Mikroregion Nymbursko zajímala o možnost, že by se v Kamenném Zboží postavila nová školka.

„Dostali jsme i politickou podporu k tomu, abychom požádali o dotaci z fondu Středočeského kraje. Jenomže termín byl takový, že se to bez předem připraveného projektu nedalo stihnout,“ vysvětlil rodičům na zasedání zastupitelů Nosek.

Jedna z možností, která by byla zřejmě pro Kamenné Zboží přijatelná, je vybudovat školku přímo v budově, kde sídlí obecní úřad. Problém je ovšem s financemi. Ty obec na rekonstrukci objektu nemá.

„O školku tady bojovali už před 20 lety. Až bude mít Nymburk málo dětí, tak začnou teprve brát i od nás. Od září mi bude chodit pětiletá dcera do Všechlap. Sousedka přišla o práci, protože musí být s dítětem doma. Obec má přeci povinnost umístit předškoláka do školky,“ diví se Zuzana Kloučková ze Zboží.

Autoři: Lukáš Trejbal, Milena Jínová