Město nepůjde cestou půjčky podnikatelům, kteří chtějí obnovit sklárny, ale stane se zřejmě jejich partnerem. Zastupitelé jednomyslně na svém nedělním zasedání schválili spolupráci se skupinou podnikatelů při této obnově. Víc se ale stále neví. Bývalý starosta a zastupitel Lubomír Zíta dokonce řekl, že pokud zastupitelé tento návrh schválí, dostane se město do jámy lvové.

„Ten, co se o nic nepokusí, ničeho nedosáhne,“ kontroval starosta Jozef Ďurčanský a připomenul podobnou situaci v loňském roce v Nymburce, kdy zastupitelé rozhodli koupit nemocnici.

Podle zastupitele Jaromíra Nováka se zastupitelstvo schválením spolupráce nezavazuje vydat finance. „Město má zájem spolupracovat, ale finančně podpořit podnikatele je riskantní,“ uvedl Novák s tím, že situaci kolem skláren v úpadku pomáhají řešit i středočeský hejtman a poslanec David Rath i stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. „Přislíbili jednat s věřiteli,“ řekl Novák.

Ten potvrdil i neoficiální zprávu o dosud tajemných podnikatelích, kteří chtějí v čele s Pavlem Loudou sklárny obnovit. Jsou to prý Miroslav Jansta a Jaroslav Seifert mladší. „Je to ale neoficiální zpráva, neviděl jsem to ještě na papíře. Vždy jsme jednali pouze s Pavlem Loudou,“ uvedl Novák.

Podle Loudy se skupina podnikatelů může ještě o někoho rozrůst. „Jde o společné zájmy. Pan Jansta ve skupině nefiguruje. Doručili jsme insolvenčnímu správci skláren záměr na jejich odkoupení,“ uvedl podnikatel Louda.