Hra o čas. Tak se dá podle odborníků posuzovat chování vedení sklárenského koncernu, pod který patří i poděbradská pobočka. Ta v těchto dnech kvůli finančním problémům balancuje na hranici bytí a nebytí. Čeká se na zásadní rozhodnutí.

Vedení firmy tvrdí, že chce „zachovat výrobu v klíčových částech sklářské skupiny“. Jestli jsou tou částí také poděbradské sklárny, však nikdo nezodpověděl. Firmy, jimž sklářský holding dluží statisíce i miliony korun, jako například ČEZ nebo VaK Nymburk, jsou však připraveny v případě dalšího neplacení okamžitě utáhnout kohoutky a tím prakticky definitivně ukončit výrobu. ČEZ chce znát jednoznačné řešení do konce týdne.

Společnost Bohemia Crystalex Trading (BCT) na sebe v pondělí odpoledne podala u soudů návrh na takzvané insolvenční řízení a chystá návrh na další právní prostředek zvaný moratorium. „Moratorium na žádost dlužníka vyhlašuje soud a tento krok umožňuje pokračování výrobního procesu. Lze jej vyhlásit na dobu 3 měsíců,“ uvedl mluvčí BCT Karel Samec.

Jinými slovy tak podle společnosti na ni nyní největší dlužníci nemohou vyvíjet nátlak na okamžité zaplacení pohledávek. Tedy zmíněná hra o čas.
Mluvčí ČEZu Eva Nováková však vyslala jiný signál. „V tuto chvíli si necháváme zpracovat právní rozbor situace a v zásadě nevylučujeme možnost trvalého odpojení od přívodu elektřiny. Samozřejmě vedeme jednání a chceme, aby byly problémy do konce týdne vyřešeny. K trvalému odpojení jsme pak schopni přistoupit okamžitě,“ řekla Nymburskému deníku Nováková.

Podle právníka Jana Urbance může k odpojení dojít i přes vyhlášení insolvenčního řízení. „V případě, že bude vyhlášeno moratorium a firma by v předchozích 30 dnech před vyhlášením moratoria své závazky splácela, pak podle mého názoru k odpojení dojít nemůže. V opačném případě to možné je,“ myslí si Urbanec.

Do jednání se sklárnami už zasáhly také Vodovody a kanalizace Nymburk. „Zaslali jsme jim své stanovisko. Budeme v případě pokračování výroby požadovat platby zálohově,“ řekl šéf VaKu Miloš Petera. Sklárny VaKu podle jeho slov dluží řádově statisíce korun. „Na stole je i možnost přerušení dodávek vody,“ potvrdil Petera.

Konsorcium BCT, pod které poděbradské sklárny patří a Porcela Plus už od pondělí jedná s věřitelskými bankami o možnosti řešení situace. Až do včerejšího odpoledne však jasné slovo o tom, zda bude výroba alespoň v některých firmách zachována, nepadlo. Dnes však chtějí znát stanovisko odboráři i samotní zaměstnanci.

Pro ty je současné období nejistoty neúnosné a bojí se příštích dnů. „Vše je připravené na okamžité uzavření. Voláme si z jednotlivých směn, jestli ještě zítra máme jít do práce. Asi to nedopadne dobře,“ vystihuje náladu mezi zaměstnanci jedna z žen ve výrobě.