Propuštění skláři velí do útoku. Rozhodli se zformulovat žalobu na vedení podniku, který jim od září dluží výplaty i odstupné, na které mají nárok. Žalobu pak chtějí poslat k mezinárodnímu soudu v Haagu. „V textu podáváme stížnost na vedení společnosti Bohemia Crystalex Trading a vládu České republiky. Vlastní 49 procent akcií společnosti a neudělala nic,“ řekl sklářský zadák Miroslav Mizler. Ten je jedním ze 150ti sklářů, kteří žalobu podpořili podpisovou akcí.

Podle Mizlera skláři chystají schůzku, kde přesně zformulují žalobu a co nejdříve ji potom odešlou do Haagu.

I nad dalším krokem podniku visí mnoho otazníků. Údajně chodí sklářům doporučené dopisy, ve kterých se dočtou, kolik dostali odstupné. Žádné však nikdy neviděli. „Přišel mi také dopis s tím, že jsem dostal tolik a tolik. Nic ale dodneška nemám,“ uvedl brusič z Poděbrad.

Ve středu zasedal věřitelský výbor s insolvenčním správcem. Věci se daly mírně do pohybu. „Rozhodli, že vypíší v brzké době na sklárny v Poděbradech výběrové řízení. To už má pro nás nějaký řád,“ řekl Pavel Louda.

Ten chce už od loňského roku se skupinou podnikatelů znovu rozjet výrobu a zachovat sklářskou tradici ve městě.

„Samozřejmě se do toho výběrového řízení přihlásíme. Myslím, že v dubnu bychom mohli vědět, kdo se stane novým majitelem skláren,“ dodal Louda s tím, že zájemců je víc, ale oni jediní chtějí zachovat sklárny jako takové.
Ostatní zájemci se prý zaměřují především na obchod a bydlení.