Dlouholetý sklář Jirka (jméno jsme na přání bývalého skláře změnili) se pro sklárny vyučil a pak v nich pracoval až do jejich loňského uzavření. Práce ho bavila a rád by se do obnovených skláren vrátil. „Je to má profese, vrátil bych se, i když té obnově už moc nevěřím,“ říká Jirka s tím, že poklud mluví s bývalými kolegy, kteří dělali třeba na leštírně, i oni by se vrátili.

Nyní jsou, stejně jako Jirka, nuceni pracovat jinde. „Skláři teď pracují například v Cadence Innovation a jinde,“ ví sklář.

Co si myslí o tom, že stát uvolní kolem 30 milionů na výplaty sklářům? „Mělo by to vyjít na 4 tisíce za každý nevyplacený měsíc. Vzhledem k tomu, že jsem v to nedoufal, je to aspoň něco,“ pronese Jirka.

Ten by dostal zaplaceno pouze za jeden měsíc, protože do té doby byl nemocný. Víc ho trápí odstupné za tři měsíce, na které má také nárok. Už díky novelizaci insolvenčního zákona. „Dělalo by to něco kolem padesáti tisíc,“ počítá Jirka, jehož žena je právě na mateřské.

S potěšením kvituje komunikaci ve sklárnách i v dnešních dnech. „Stavoval jsem se tam s tiskopisem na daně, nevykašlali se na nás. Ve Světlé to zavřeli a hotovo,“ tvrdí sklář.

Zakázky se prý pomalu zužovaly, ale vzhledem ke své dlouhodobé nemoci neměl signály, že by měla sklárna skončit, jak tvrdí jiní skláři.
„Z pece jsme už v některých případech nenabírali sklo, s tím nám pomáhala ruka robota. Foukali jsme třeba lahve pro golfový klub prezidentské kanceláře George Bushe. Nebo lodní lahve, které mají široké kulaté dno, aby se lahev na lodi neskácela,“ zamýšlí se sklář Jirka.

Do konce března by se mělo rozhodnout, kdo koupí areál skláren a k jakým účelům ho využije. Zda se poštěstí skupině místních podnikatelů, to se uvidí. V tom případě by se Jirka a další mohli do skláren vrátit. Podnikatelé chtějí totiž tradici zachovat a sklárny znovu spustit.

Skláři podle Jirky chystají na léto přátelské setkání. „Mělo by se nás sejít tak třicet, možná čtyřicet lidí někde v Poděbradech,“ těší se už teď Jirka. Na chuti se potkat je patrná dobrá sklářská parta.

Třeba takové setkání ani nakonec nebude nutné. To ukáže brzy rozhodnutí insolvenčního správce, zástupců firmy AURÉ.