Původní výlet na konvalinky skončil dosti nečekaně pro Danielu Soukupovou z Opočnice. Objevila velkou černou skládku na kraji lesíka přímo u hlavního tahu na Hradec Králové. Jen pár metrů od známé žirafy poutající na Zoo ve Dvoře Králové.

V tomto případě se nejedná o pár pytlů s odpadem. „Jsou tu třeba skoro nové zimní boty, gumáky, ale i části počítače,“ ukazuje na různorodou směs Soukupová.

Na nevzhledné hromadě lze ale objevit i jiné věci. „Vím, že bych to asi neměla říkat, ale jsou tu takové ozdobné dlaždice. Ty už jsem doma při různých úpravách využila,“ říká žena, které se ale skládka vůbec nelíbí.

„Nechápu, jak to sem někdo takhle může odhodit. Vždyť spoustu věcí mohou dát lidé třeba na charitu. Já odpad poctivě třídím. Určitě to nedělá nikdo z místních, tipla bych si na řidiče z Prahy,“ myslí si obyvatelka Opočnice.

Skládka se nelíbí ani opočnickému starostovi Rostislavu Dvorskému. „Je to nešvar. Bohužel je to ještě v našem katastru. Ale taková věc se v podstatě uhlídat nedá,“ řekl Dvorský.

V tomto případě ani není podstatné, kdo má kraj lesa u silnice na starosti a kdo je zodpovědný za pořádek. Chyba je někde úplně jinde. „Já tomu říkám Národ sobě. Vždyť je to naše vizitka,“ krčí rameny Soukupová. A bere si další dvě ozdobné dlaždice na domácí úpravy.