Zatímco napoprvé přišlo pro pomoc 27 lidí, aktuálně se denní čísla pohybují kolem 250 běženců. „Pracujeme s rozmyslem a cílíme na požadavky maminek,“ řekl vedoucí centra Michal Šmíd. Na stránkách aktualizují seznam věcí, které je potřeba do skladu doplnit a zatím se logisticky daří zvládat pomoc na vysoké úrovni.

V centru pomáhají nejen 75 Ukrajincům, převážně maminkám s dětmi, ubytovaným v sousedním penzionu u zimního stadionu. „Přicházejí lidé ubytovaní v poděbradských rodinách, ale chodí i další z okolí. Například z Peček nebo Městce Králové,“ uvedl Michal Šmíd.

Potřebnou pomoc dodávají velké firmy nebo hypermarkety i menší živnostníci či jednotlivci. Všem chce vedoucí centra poděkovat. „Najdou u nás, díky vám, každý den základní potraviny, drogerii, hygienické potřeby, vybavení domácnosti, oděvy a hračky. Tyto věci jim pomáhají zachovat důstojnost v situaci, kterou nikdo z nás nezažil,“ konstatoval vedoucí centra.

Sám se podle svých slov snaží být spíše neviditelný. „Velké věci a válku neovlivníme, ale naše fronta je teď a tady v Poděbradech. Až válka skončí, těšíme se, že nabídneme naši potravinovou pomoc zase lidem s handicapem a našim seniorům,“ uzavřel Michal Šmíd.