Město zveřejnilo na svých stránkách vítěze soutěže na stavbu nového skateparku v areálu u hasičského hřiště. „Ve výběrovém řízení zvítězila společnost Ingbau CZ s.r.o. z Pardubic s nabídkovou cenou 11 982 029 korun bez DPH,“ uvedla místostarostka Stanislava Tichá.

Krátce nato se ozval Vojtěch Zikmunda, iniciátor sdružení Chceme nový skatepark v Nymburce. „Město vybralo pro stavbu skateparku firmu, která svůj poslední a jediný skatepark postavila v roce 2006? Nerozumím, jak je tohle vůbec možné. Podle referencí tato firma nemá sebemenší zkušenosti se stavbou podobného díla. Její jediná reference za poslední roky je vybetonování plochy pro několik překážek. Tohle je naprosto šílené,“ komentoval zprávu radnice na sociálních sítích.

Nad výběrem firmy se ze shodných důvodů pozastavil i bývalý místostarosta Jan Ritter. „To nejsou pro začátek moc dobré vyhlídky,“ poznamenal.

Pak však přišlo vysvětlení ze strany města. „Subdodavatelem je společnost Bonidee MNG s.r.o. Zpráva řešila výsledek výběrového řízení, ne rozklad smluvního vztahu. Smlouva přirozeně bude uveřejněna v registru,“ napsal místostarosta Vocásek v reakci na rozhořčení Zikmundy.

Úleva pro skejťáky

Toto upřesnění místní skateboardovou společnost potěšilo a uklidnilo. „To je pozitivní zpráva, nicméně by bylo fajn uvedenou společnost v takové situaci zmínit. Omlouvám se tedy, Bonidee jsou kvalitní a staví hezké věci,“ reagoval Zikmunda.

Kdo je tedy subdodavatelem vítězné firmy a fakticky zřejmě hlavním stavitelem nymburského skateparku? Pražská firma Bonidee MNG jsou lidé, kteří se sami v komunitě jezdců na prkýnkách pohybují. „Jsme skupina skateboardistů a k naší práci proto máme blízký vztah. Snažíme se reagovat na moderní pojetí skateboardingu a veřejných ploch a zkušenosti ze zahraničí promítáme do našich projektů. Rádi pracujeme se škálou materiálů a naší snahou je uspokojit celou společnost, nejen komunitu skateboardistů,“ píšou o sobě na svých stránkách.

Za sebou mají stavby hřišť nejen v hlavním městě. Postavili skateparky například na Vltavské, v Hloubětíně, Nových Butovicích či Satalicích, z mimopražských projektů se prezentují stavbami v Českých Velenicích, Chebu nebo Plzni.

Místo u hasičského hřiště, kde má v Nymburce nový skatepark stát, prochází celkovou proměnou. Před dokončením je přeložka cyklostezky a brzy by mělo dojít k instalaci nového mostu přes Valy. Na místě kromě skateparku vznikne také nové multifunkční hřiště vhodné například na tenis, volejbal, basketbal či malou kopanou.

Strasti s dopravou

V těsné blízkosti hasičského hřiště se staví nebo se plánují další projekty, které celé místo kolem Tyršovy ulice zatíží z pohledu dopravy. Začne samotná oprava Tyršovy ulice, staví se nový bazén a v květnu dojde na demolici zimního stadionu a následnou výstavbu nového. V tuto chvíli se řeší, jak bude upravena průjezdnost Tyršovou ulicí a kde bude možné při souběhu tolika stavebních projektů parkovat.

Fotogalerie: Hrubá stavba bazénu v Nymburce je hotová

I proto není úplně jasný začátek stavby skateparku. „Předpokládaný termín zahájení stavby je letošní červenec, ale termín se může změnit kvůli kolizi s demolicí zimního stadionu a dalšími stavebními pracemi, které v tomto místě probíhají. Do lokality je pouze jedna přístupová cesta, která je využívána především pro stavbu Relaxačního centra Labe (bazénu), přeložky cyklostezky a rekonstrukci mostku Na Parkáně. Všechny tyto stavební akce musí být řádně zkoordinovány,“ potvrdila mluvčí radnice Marta Svobodová.