Více než 70 milionů korun. Takovou částku na konci zimy silničáři v kraji vyčíslili jako úsporu na údržbě silnic díky teplé zimě. Padaly sliby, že miliony půjdou do oprav silnic.

Zatím ale konkrétně na Nymbursku na žádnou zásadní opravu nedošlo. A podle posledních informací z krajského úřadu se ani v blízké době žádná nerozjede.

Řidiči přitom nepřetržitě kritizují katastrofální stav silnic. „Je to opravdu hrůza. Jsem v autě skoro pořád, třeba minulý týden jsem najezdil za tři dny 600 kilometrů. Silnice jsou hrozně zničené. Hlavně to dělají těžké kamiony, které vyjíždějí neskutečné koleje a to nemluvím o hrozných dírách na mnoha místech. Katastrofální je to třeba na mostu přes Labe v Nymburce,“ je rozčílený Jakub Marvan. „Je to dezolátní stav. Tak ať na to dají třeba peníze vybrané na mýtném, ať už se to konečně pohne,“ říká Stanislav Selix.

Přerozdělování peněz ale nedopadlo pro region nejlépe. Podle mluvčího Martina Kupky ze Středočeského kraje má kraj zatím v plánu pouze dvě větší akce. Opravu mostu přes Mrlinu v Nymburce a pak opravu silnice v Drahelicích směrem na Lysou nad Labem. Ani ty ale nejsou jisté.

„Obě jsou závislé na získání úvěru ve výši 4 miliardy korun. Jejich zařazení do plánu investic ještě podléhá schválení radou kraje,“ řekl Kupka
s tím, že další dílčí opravy jsou součástí obvyklé letní údržby. Kde jsou tedy slibované investice z ušetřených peněz?

Toho se obávali i někteří silničáři. Ti už před několika měsíci tvrdili. „Peníze určitě budeme muset vrátit a zbyde nám jen na menší opravy jako každý rok,“ nechal se tehdy slyšet manažer provozu firmy ČNES Pavel Halibaj.