Soutěž, o které před deseti lety ještě věděl málokdo, se rozrostla do celorepublikového měřítka.

Šikovné ruce našich seniorů – pro radost a potěšení, jejichž už XI. ročník vyhlásilo Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady, přineslo tentokrát historicky největší počet – organizátoři napočítali celkem 4 229 prací od 887 účastníků, které si zaslouží největší pozornost veřejnosti. Jsou totiž vytvořeny lidmi, kteří se i přes své mnohdy pokročilé stáří rozhodli, že ještě nepatří do starého železa a společnosti ukáží, co umí.

Soutěž je tentokrát rozdělena do čtyř hlavních okruhů: Fotografická soutěž (27 účastníků s 203 fotografiemi), Literární práce (35 účastníků se 73 pracemi), Počítačové prezentace (12 účastníků se 13 pracemi) a Ruční práce (813 účastníků se 3 940 pracemi).

Podle hlavní organizátorky Věry Součkové ze střediska v Lysé nad Labem je letošní počet soutěžních prací nejvyšší za celou dobu konání soutěže. „Máme z toho obrovskou radost, protože se naše soutěž dostala do povědomí lidí z celé České republiky,“ říká Součková.

Všechny práce budou k vidění na výstavě Senior–Handicap: aktivní život 2010, která se koná od 1. do 4. dubna na Výstavišti v Lysé nad Labem. Slavnostní vyhodnocení soutěže včetně bohatého programu se uskuteční ve čtvrtek 1. dubna od 9.30 hodin. V 10.30 hodin proběhne vyhodnocení v kategorii domovy pro seniory a zvláštní kategorie a ve 13.30 budou vyhodnoceny práce v kategorii pečovatelské služby, kluby seniorů a jednotlivci.

Lidé se mohou těšit také na novinky, jako je například účast dvou dam z Klubu panenek. „Jedna z nich vyrábí medvídky, druhá šije historické šatičky na panenky. Budou mít takzvanou nemocnici pro panenky a medvídky, kde budou opravovat hračky, což bude velká atrakce pro děti,“ zve Věra Součková s tím, že mezi soutěžními exponáty v kategorii hobby mohou lidé spatřit například i model letadla, řezbářské práce nebo různé práce s kovem. Během výstavy se mohou lidé seznámit i s novými technikami.