V obsazování tříd zavedli trochu jiný systém, než má většina jiných školek. Děti nejsou rozděleny podle věku. Ve třídě jsou starší i mladší. „Ty mladší se učí od starších, funguje to skvěle. Máme s tím zatím vynikající zkušenosti a všechny paní učitelky to podporují,“ řekla vedoucí učitelka Šárka Michlová.

Samotné stavební práce také neprobíhaly bez komplikací. Původní projekt se musel několikrát měnit vzhledem k aktuálnímu stavu budovy. „V průběhu stavby se ukázalo, že odkryté konstrukční prvky vykazují mnohem horší technický stav, než zněl původní předpoklad,“ uvedl místostarosta Bořek Černý. „Bylo nutné rozsah stavebních prací navýšit, jinak to nešlo. Jako pozitivum vnímáme, že rozsáhlejší opravy přinesou nakonec více komfortu personálu i dětem.“

Školka má nyní nové umývárny, toalety a v každé z umýváren samostatný sprchový kout. Sociální zařízení odpovídá nejpřísnějším hygienickým normám. Jednotlivé třídy disponují kuchyňkou pro výdej svačin a obědů. V přízemí vzniklo samostatné hospodářské oddělení zaměřené na gastro služby vybavené moderními elektrospotřebiči. Nad rámec projektu došlo k výměně nákladního výtahu.

Rekonstruovali od podlahy až po strop

Změny se dotkly i členění objektu. „Některé příčky byly zbourány, jiné budovány tak, aby vyhověly konkrétním potřebám provozu školky. Ve třídách došlo na kompletní renovaci podlah včetně betonového podkladu,“ vysvětlil místostarosta. Také znalecký posudek stavu střešní krytiny odhalil vážné nedostatky. Střecha tak byla nově zateplena a mezistřešní prostor přizpůsoben správnému odvětrávání.

Aktuálně odstartovala rekonstrukce zahrady. Ta ponese název Zahrada skřítka Větrníka a nabídne dětem krytý amfiteátr, venkovní učebnu, prolézačky a v horkých dnech i vodní prvky. „Podoba zahrady je společným dílem nejen architektů, ale i dětí, rodičů a paní učitelek. Uspěli jsme s žádostí o dotaci půl milionu u ministerstva životního prostředí a práce na zahradě budou pokračovat plynule třetí etapou,“ konstatovala místostarostka Stanislava Tichá.

Projekt je spolufinancován z dotačního titulu Nadace Proměny Karla Komárka částkou 650 tisíc korun. Program Zahrada hrou podporuje přeměny školních zahrad na nová praktická a inspirativní místa, která u dětí rozvíjí tvořivost a umožňují spolupráci učitelů, dětí i rodičů.