Hromady odpadků, příkopy u Lidušky neprodyšně zasypané pet lahvemi a krabicemi od džusů. Nevábná realita na nymburském sídlišti. Proti lidské lhostejnosti sice bojují zaměstnanci technických služeb, chyba je ale někde úplně jinde.

„Podívejte se na to. Jednak se k tomu těžko dostaneme a s tím bordelem na druhé straně silnice to máme práci na celý den. Máme zatím tři pytle, ale ty nám určitě nebudou stačit,“ konstatovala dvojice uklízečů z technických na kraji sídliště v Brigádnické ulici na březích Lidušky.
Partám stálých zaměstnanců technických pomáhají dobrovolníci z Romské iniciativy. „Město se uklízí průběžně. Není to tak, že by teď začal nějaký speciální cirkus,“ poznamenal šéf technických Jaroslav Radoň.

Ačkoliv si někteří lidé ze sídliště stěžují na liknavost uklízečů při práci, chyba je někde jinde. „Je až neuvěřitelné, čím vším si životní prostředí dokážeme vyzdobit. Strom, prodírající se nefunkčním, rezavějícím pouličním osvětlením, s větvemi ověšenými cáry igelitových pytlů, je typickou dominantou sídlištní architektury,“ napsala do redakce Nymburského deníku Klára Kudrnová.

Hory odpadků ale nelemují pouze břehy Lidušky. Stejný nepořádek je i v centru sídliště na dětském hřišti. Podle místních u nedalekého výměníku dokonce byly nedávno injekční jehly.

Odpadky však nejsou jediným druhem nepořádku, který se ve městě vyskytuje. Problémem jsou i pejskaři, kteří po svých čtyřnohých mazlíčcích neuklízí. „Neviděla jsem nikoho, kdo by po svém psovi uklidil. A nejhorší je, že je lidé nechávají běhat i po dětských hřištích. Děti se pak vrací domů s „nadílkou“ na botách,“ poznamenala žena ze sídliště.

S nápadem, jak pomoci technickým službám uklízet nepořádek po bezohledných lidech, přišel nedávno romský iniciátor František Sivák. Ve spolupráci s Technickými službami Nymburk před časem našlo práci pět lidí, kteří by jinak byli bez zaměstnání na úřadu práce. Opravují chodník v Husově ulici. „Uvažuji i o tom, že by ve spolupráci s technickými službami mohly najít práci i ženy. Třeba úklid města,“ řekl Deníku Sivák.