Místní už si několik měsíců stěžují na hluk vycházející z restauračního zařízení. Stížnost dorazila i na radnici, a tak město zhruba před měsícem zprostředkovalo první schůzku všech zúčastněných stran.

Výsledkem první schůzky bylo stanovení měsíční lhůty, kdy měla provozovatelka restaurace Výměník Michaela Stýblová dodržovat zavírací dobu a hluk omezit. Podle lidí však problém stále trvá.

Provozovatelka se však brání. „Myslím, že někdo prostě chce, abychom zavřeli. I kdyby tu místo restaurace bylo cokoliv jiného, vždycky si něco najdou,“ řekla Stýblová.

Několikrát tu zasahovala i policie. Rušení nočního klidu ale prý strážníci nezaznamenali. Navíc, pokud by hluk vycházel z restaurace, zasáhnout by nemohli. „Pokud bychom našli konkrétního viníka, pak ano. Decibely ovšem neprokážeme,“ řekla Simona Lazarová s tím, že pokud by byl původcem hluku opilec na ulici, mohou mu strážníci udělit pokutu.

Podle hygieny mají lidé možnost podat stížnost nebo podnět. V tomto případě by bylo měření bezplatné. Existují prý normy, jaká hladina hluku je povolená. Do 22. hodiny je to 40 decibelů, po 22. hodině o deset méně, tedy 30 decibelů. Je také otázkou, zda hluk vychází zevnitř nebo zvenku. Z venkovním hlukem prý hygiena nic nenadělá.

Výměník však není jediným podnikem, na který si lidé ze sídlišť kvůli hluku stěžují. V Jankovicích je to třeba Dřevák nebo Alcatraz. Tady jsou však původcem hluku a nepořádku lidé, kteří tyto podniky opouštějí. A na ty jsou provozovatelé krátcí.