Loňský 14. srpen. Pomezí nymburského a kolínského okresu, silnice mezi Pňovem–Předhradí a Novou Vsí. Deset minut po desáté večer nezvládl řidič peugeotu pravotočivou zatáčku, srazil se s protijedoucí Škodou Favorit a následě při vylétnutí mimo silnici narazil do stromu. Favorit na místě shořel, jeho řidič však včas vyskočil a skončil jen s lehčími zraněními. Pětatřicetiletý řidič peugeotu byl vrtulníkem převezen do vinohradské nemocnice, kde hodinu po půlnoci zemřel. Šetření ukázalo, že měl soudní zákaz řízení všech vozidel.

Tragický případ z loňského léta jen dokumentuje trend poslední doby. „Za volant často usedají lidé, kteří doklady buď vůbec nemají, nebo mají zákaz řízení. Zpravidla jsou to mladší lidé,“ uvedl už před časem zástupce nymburského policejního ředitele Jaroslav Novák.

Jeho slova potvrzuje i zástupce šéfa nymburské dopravky Tomáš Nermuť. „Osobně si myslím, že počet takových řidičů roste. Jen za minulý měsíc registujeme 5 nebo 6 takových případů. Jeden řidič byl zjištěn při kontrole hlídkou, další bez dokladů byli účastníci dopravních nehod,“ řekl Nermuť.
Podle jeho slov se zpravidla jedná o mladé řidiče zhruba do 30 let.

Pochopitelně ne každého řidiče bez dokladů policisté odhalí. „V tomto případě se jedná také o latentní kriminalitu. Vezměte si, kolik nezletilých mladíků hlavně na vesnicích usedne na motocykl,“ připomíná Nermuť.

O tom, že samozvaní šoféři usednou bez dokladů za volant, či řidítka čehokoliv, se přesvědčila policejní hlídka například uplynulou neděli. „Sdělili jsme šestadvacetiletému muži v Hradčanech podezření ze spáchání trestného činu řízení bez řidičského oprávnění. Byl zastaven při jízdě na motorové čtyřkolce, aniž by byl držitelem jakéhokoliv řidičského průkazu,“ řekla mluvčí nymburských policistů Zuzana Tuzarová.

Za jízdu bez řidičáku hrozí roční vězení

Když se na vedení dopravní policie podívali na výsledky loňské statistiky, téměř se jim orosilo čelo. Vysoko nad všemi čísly totiž panoval údaj o počtu řidičů, které hlídky chytily, jak řídí bez řidičského oprávnění.
„Zadrželi jsme minulý rok přes 18 tisíc řidičů bez řidičského průkazu, což je bohužel velmi vysoké číslo,“ potvrdil Deníku šéf dopravní policie Martin Červíček.
Na raketový nárůst nezodpovědných řidičů neřidičů sice policie reagovala zvýšeným počtem hlídek, ale zatím se zdá, že letošní čísla budou velmi podobná.
Jízda bez oprávnění se totiž v Česku pomalu stává národním sportem. Od poloviny roku 2006 platí, že řízení bez řidičského oprávnění je trestným činem, za který hrozí až rok vězení. Jenže takový postih možná dozná změn.
Právě v těchto dnech totiž leží na stole poslanců návrh změny trestního zákona, jenž řízení bez řidičáku opět klasifikuje jako přestupek, za který vězení nehrozí. „Jako ministerstvo dopravy jsme se tomuto návrhu bránili, ale prosadilo ho ministerstvo spravedlnosti,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
„Bude tedy na poslancích, jestli postih za řízení bez řidičského průkazu zmírní, či nikoliv,“ dodává mluvčí.
Pokud by poslanci překvalifikovali řízení bez dokladů na přestupek, vrátili by celou záležitost do stavu před rok 2006. Zatím však není jasné, zda ke zmírnění postihu skutečně dojde.
Proti návrhu se už například postavili bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský a někteří zákonodárci za ČSSD.
Policie nepřímo apeluje na justici, aby se nebála v trestech přitvrdit. „Jestliže lidé nerespektují zákazy, měla by být reakce orgánů adekvátní,“ řekl Červíček.