V nymburské nemocnici se bude zvyšovat mzda nadvakrát. Už ve výplatě za červenec si polepší 93 sester, které pracují v nepřetržitém směnném provozu. Dalších 60, které působí například v ambulancích nemocnice, s tím ale počítat nemůže. „Od 1. září se dvoutisícového přidání dočkají také všichni zdravotničtí asistenti, kteří budou od tohoto data zařazeni jako praktické sestry pracující bez dohledu,“ uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Stránská.

Od září tak bude mít větší výplatu 113 sester, dalších 40 však nikoli. „Všech sester se samozřejmě týká průběžné navyšování z vlastních prostředků nemocnice,“ doplnila Stránská.

Jednou ze sester, kterou čeká větší výplata, je Veronika Rajevská. „Příspěvek dva tisíce je příjemný bonus, jen škoda toho zdaněni. Pokud se nepletu, ve finále je to jen třináct set. Ale lepší něco než nic. Na druhou stranu je to nefér. Ostatní sestry, které dělají například na ambulancích také ve dne v noci, a sanitáři nebo sanitářky, ti nedostanou nic? Nejen sestry u lůžka si zaslouží odměnu,“ říká jedna ze sester nymburské nemocnice.

Podobně jsou na tom sestry v nemocnici v Městci Králové. Také tam dostane přidáno jen vybraná část. 

„Navýšení mzdy o dva tisíce korun od července se týká všech nelékařských zdravotnických pracovníků ve směnném provozu bez odborného dohledu, tedy zdravotních sester, laboratorních zaměstnanců a radiologických asistentů. Od září k této skupině přibudou taky praktické sestry, což je nové označení pro zdravotnické asistenty. To se v naší nemocnici týká sedmi osob,“ uvedla hlavní sestra nemocnice Regina Strejčková.

Podle jejich slov se zvýšení mezd dotkne zhruba tří čtvrtin nelékařských pracovníků městecké nemocnice.

Ministerstvo zdravotnictví slíbilo sestrám vyšší platy, protože jich je nedostatek. To se týká i městecké nemocnice, která nabízí novým sestrám mimo jiné náborový příspěvek deset tisíc korun a práci na specializovaných pracovištích, zároveň však v rodinném prostředí.

Slíbené peníze od státu zatím nedorazily na všechny nemocniční účty. Podle jednatelky nymburské nemocnice Aleny Havelkové přesto dostane část sester v červenci přidáno. „Vyplatíme jim peníze slíbené ministerstvem zdravotnictví i v případě, že ještě v srpnu nebudeme mít peníze od ministerstva nebo kraje na nemocničním účtu. Růst mezd považujeme za jednu z našich priorit,“ uvedla jednatelka.

Platy se zvyšují v nymburské nemocnici každoročně. V minulém roce došlo v průměru k dvanáctiprocentnímu navýšení. V roce 2015 pak k téměř sedmiprocentnímu.