V Nymburce o nabízené pomoci informují pomocí městských stránek i pravidelným hlášením městského rozhlasu. „Stále se snažíme usnadnit občanům tuto nelehkou situaci. Funguje telefonní krizová linka města. Nadále spolupracujeme s Farní charitou Nymburk, která nabízí pomoc dobrovolníků a možnost zajištění nákupů pro potřebné,“ uvedl mluvčí radnice Petr Černohous. Zmíněná krizová linka má čísla 325 501 423, 724 107 093. Informace na ní poskytuje Olga Šimáková.

Dotazy se od jara liší

Podle jejích slov jsou dotazy jiné, než v případě první jarní vlny. „Zatímco na jaře to byly často dotazy týkající se shánění ochranných pomůcek, kterých byl tehdy nedostatek, v současné době jsou to otázky spíše kolem řešení zdravotních problémů,“ vysvětluje Olga Šimáková. Například ve středu se ozvala maminka malého dítěte.

„Nevěděla, jak řešit situaci s dítětem ve chvíli, kdy je kvůli karanténě uzavřena MŠ Sluníčko. Navíc tam byly i zdravotní problémy. Vysvětlila jsem jí, že je potřeba se ozvat hygieně, případně lékaři a zjistila potřebné kontakty,“ řekla pracovnice krizové linky. Spíše výjimečně se ozvou senioři, že potřebují s něčím pomoci. „V takovém případě dávám kontakt na Farní charitu, která tyto služby zajišťuje,“ doplnila Šimáková.

Systém se rozjíždí

Hana Nehybová z Farní charity Nymburk potvrdila počínající zájem seniorů o možnost dovozu zboží. „Celý systém se teprve rozjíždí. Několik dobrovolníků už se nám přihlásilo, další doufáme, že se ještě hlásit budou. Velmi úzce spolupracujeme se skauty, ti jsou velmi důležití. Ve středu jsme poprvé rozváželi seniorům léky, očekáváme, že zájem se podobně jako na jaře bude postupně zvyšovat,“ řekla vedoucí charity.

Kontakty na pracovníky charity jsou uváděny dva: 735 708 884 nebo 732 186 883. Volat se na ně dá každý pracovní den od 9 do 12 hodin.

Především dobrovolníci nabízí pomoc i v sousedních Poděbradech. V lázeňském městě pomáhala na jaře radnice například s rozvozem jídla pro seniory. Ještě před vyhlášením omezení pohybu, o němž se rozhodlo ve středu, neregistroval starosta Jaroslav Červinku žádnou žádost například seniorů o pomoc ze strany radnice.

„Zatím nikdo zájem neprojevil, ale samozřejmě budeme reagovat na situaci. Na jaře u nás s takovou pomocí skvěle pomáhali dobrovolníci,“ řekl starosta. Ti komunikují například v rámci facebookové stránky Pomoc dobrovolníků v Poděbradech. A hned ve čtvrtek informovali o svých krocích v rámci vzniklé situace.

Znovu v akci

„Daly jsme v tomto týdnu opět hlavy dohromady a po dlouhých diskusích máme pocit, že forma pomoci musí být teď úplně jiná. Aktuálně bychom se chtěly zaměřit na individuální žádosti o pomoc, případně i jejich sdílení. Zároveň jsme opět připraveny zprostředkovat doučování a hlídání dětí nebo venčení pejsků v případě karantény,“ informují mluvčí skupiny vystupující pod jmény Adél a Katka.

Pomoc chystají i radnice dalších měst. V Lysé nad Labem zavedli krizovou linku s číslem 730 574 991. V Milovicích mohou zájemci volat na linku 702 899 290. Podle starosty Lukáše Pilce se bude radnice snažit v rámci možností pomoci všem, kteří o to požádají. „Jsme schopni zajistit dovoz jídla, léků, postarat o nákup,“ uvedl starosta.

Na radnici se podle jeho slov hlásí i dobrovolníci, většinou se jedná o členy bezpečnostních sborů, třeba policisty. „Jsme za nabízenou pomoc rádi, nicméně v takové chvíli je také třeba dbát na opatrnost, aby daný člověk byl opravdu zdravotně v pořádku, pokud chce přijít do styku se seniory,“ upozorňuje Pilc.