Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři z Luxoru vzpomínali na Polsko s velvyslankyní

Poděbrady - Velvyslankyně Polska Grażyna Bernatowicz přijala pozvání do poděbradského Luxoru

25.6.2015
SDÍLEJ:

Velvyslankyni Polska Grażynu Bernatowicz přivítal v poděbradském Luxoru ředitel Jaromír Novák.Foto: Milan Čejka

Vedení Domova seniorů Luxor Poděbrady pokračuje v seznamování svých klientů s evropskými zeměmi. Do Luxoru tedy už několik let přijíždějí zástupci jejich ambasád. Tentokrát přijala pozvání mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Polské republiky v České republice Grażyna Bernatowicz. 
V jejím doprovodu byla 
i radní velvyslanectví Izabella Wollejko-Chwastowitz.

Vzácná návštěva se v rámci uspořádaného Dne Polska dočkala srdečného přijetí ze strany ředitele Jaromíra Nováka a dalších zaměstnanců domova. Nejprve byla velvyslankyně ve vyzdobené jídelně upřímně uvítána podle klasického slovanského zvyku, tedy chlebem a solí. Všichni přítomní si potom rádi připili polským jablečným vínem (ciderem). „Polsko je vedle Slovenska naším blízkým sousedem. Oba naše národy spojuje bohatá historie, současnost 
a určitě i nadějná budoucnost. Dobře vím, že řada našich seniorů Polsko navštívila a má na vaši krásnou zemi mnoho pěkných vzpomínek," uvedl kromě jiného Jaromír Novák. Velvyslankyně ve svých slovech zdůraznila, že senioři zůstávají důležitou a zkušenou složkou společnosti jak v Polsku, tak i v České republice. „Určitě by se na ně nemělo zapomínat, mnozí z nich se zapojují do aktivního společenského života. Otázkou zůstává, jestli se znalostí a dovedností seniorů dostatečně využívá a zda jim společnost dokáže pomáhat," upozornila Grażyna Bernatowicz.

Obyvatelé Luxoru dále zhlédli krátký videoprogram, který přiblížil našeho severního souseda. Snímek zachytil proměny Polska za posledních pětadvacet let a zachytil několik atraktivních turistických destinací. Potom se v jídelně rozproudila bohatá a neformální beseda. Během ní zejména seniorky zavzpomínaly na svoje návštěvy polských měst nebo historických památek. Řeč se také zavedla na odlišnosti nebo podoby polské a české kuchyně. Velvyslankyně ještě položila velký důraz na rozvoj vzájemného cestovního ruchu. „Jedině stálým a hlubším poznáváním se naše národy budou více sbližovat, tím se také mohou bořit bariéry, které se někdy objevují," připomněla ambasadorka.

Den Polska v Luxoru nabídl klientům také stylové polední menu. Kuchařky připravily polévku z červené řepy a jako hlavní jídlo se podávaly zapečené brambory se zelím a uzeným masem. Na závěr si velvyslankyně se zájmem prohlédla některé pokoje, ve kterých senioři bydlí. Zvlášť srdečného přijetí se jí dostalo od Jarmily Gabrielové a Milušky Třešňákové. S oběma se ráda a ochotně nechala vyfotit. 
V rámci programu návštěvy zavítala polská velvyslankyně ještě do poděbradských lázní a byla přijata na místní radnici.

MILAN ČEJKA

Autor: Redakce

25.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
44

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Ilustrační foto

ANKETA: Jdete letos volit a proč?

Kam na Nymbursku za zábavou? Vyberte si!

Nymbursko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

KRÁTCE: Všechlapy mají radar

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

KRIMI MIX: Řidička srazila osvětlenou chodkyni

Nymbursko - Přinášíme výběr krimi zpráv z Nymburska.

Kandiduje instruktor lukostřelby i webař

Nymbursko - Celkem 37 osob kandiduje z Nymburska v nadcházejících parlamentních volbách. Usednout do sněmovních lavic má však reálnou šanci jen minimum z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení