Po třech letech náročných jednání a příprav se to podařilo: Zoo Chleby vlastní od pátku tři exempláře nejkrásnějších primátů světa. Po 13 hodinách letu a 5 hodinách na celnici mohl ředitel René Franěk konečně vyložit tři bedny 
u plachtou zahaleného pavilonu a za asistence thajské veterinářky vypustit dvě samice a jednoho samce do připravené vnitřní ubikace.

„Musíte mě štípnout, když se na ně koukám, že je opravdu máme. Stálo to tolik energie! Dojde mi to až zítra, pozítří…" vrtí nevěřícně hlavou ředitel Zoo Chleby René Franěk.

Chov ohrožených langurů duk je extrémně obtížný, vylámaly si na něm zuby přední světové zoo. V Chlebích jsou přesvědčeni, že se jim to podaří. Věnovali totiž přípravě enormní úsilí 
a vytvořili zde podmínky na hranici nemožného, počínaje ubikací s příběhem, který vyprávějí exotické rekvizity, až po zajištění komplikované potravy zvířat. Thajská zoo, odkud languři duk do Chleb přiletěli, je totiž nedá hned tak 
z ruky. Neuspěla například zoo Beauval ve Francii.

Nymburský deník zjistil, že se opice, nazývané také „oblečené" kvůli svému vybarvení, začaly v novém domově čiperně zabydlovat. „Dlouhou cestu zvládly bez problémů, jsou ve výborné kondici. Samec si už dokonce začal v sedě na větvi pohupovat nožkama, což znamená, že je šťastný," prozradila thajská veterinářka Yai, která přijela s langury jako odborný dohled a zůstane tu ještě několik dní.

Opice jsou staré 2 -3 roky, tedy takoví opičí adolescen-ti. Kolem 4 let dospívají 
a mohou mít potomky. 
O odchov budou v Chlebích usilovat. Proto mají jednoho samce a dvě samice, což je obvyklý model v přírodě. „Ve skupině vždy pomáhá matce s péčí o miminko ještě druhá opice, třeba mladší sestra. Jinak hrozí nebezpečí, že matka mládě zabije ze strachu o ně," prozrazuje zajímavost ze života langurů veterinářka Yai.

Tři vzácné opice jsou fantastický dárek, který si Zoo Chleby nadělila ke svému 20. výročí. Tím, že se jí je podařilo získat, dokázala, že i malá zoo s nesrovnatelně menším rozpočtem, než mají ty velké, může dokázat ohromné věci.

Držme palce, aby byly překrásné opičky v Chlebech spokojené, a už se těšme na podzimní slavnost, kdy budou představeny veřejnosti.