Pronikavý zvuk hasičské sirény se ve středu v podvečer nesl malebnou obcí Semice na Nymbursku. Veškerá hasičská technika byla v pohotovosti. Před zbrojnicí se sešli všichni členové a členky Sboru dobrovolných hasičů Semice od nejmladších po nejstarší. A přitom nehořelo!

Redaktorka Českého rozhlasu Region Soňa Jindrová s kolegou a zároveň manželem Petrem Jindrou vybrali losem druhou jednotku do celokrajské soutěže o titul Dobráci roku právě hasiče ze Semic. Ti se na příjezd redaktorů rozhlasu připravili a přivítali je s plnou parádou.

„V lednu pravidelně pořádáme Hasičský ples, dále pálení čarodějnic, zajišťujeme bezpečnost při svátku Halloween, staráme se o vánoční výzdobu a jsme k dispozici kdykoli nás obec potřebuje," vyjmenovává činnost starosta sboru Miloslav Schlossnikl.

Semičtí hasiči píšou do kroniky už 118. letopočet. V lednu roku 1896 byl z iniciativy „Zatímního výboru", jehož předsedou byl rolník Václav Čepička a členové Josef Jareš, Václav Chramosta, Josef Černý a František Bodlák, podán návrh na zřízení spolku dobrovolných hasičů. Žádost byla odeslána k C. K. místodržitelství v Čechách a dne 10. února 1896 Císařsko královské místodržitelství v Čechách povolilo vznik sboru a vydalo zřizovací listiny pro SDH Semice. Od té doby sbor funguje nepřetržitě a už nyní se pozvolna připravuje na rok 2016 a velké oslavy 120 let své existence.

„Celkem nás je 27 aktivních členů a 11 starších, kteří jsou již spíše čestnými členy. Nejstarším je pan Junek, kterému bude v říjnu rovných osmdesát let a členem sboru je od roku 1954. V minulosti byl také předsedou a teď se tomu věnuji 17 let já. Už jsem chtěl několikrát skončit, ale kluci mě vždycky přemluví, abych pokračoval," říká starosta Miloslav Schlossnikl.

Hasiči v Semicích mají na výjezdy dva stroje. Jsou sice starší, ale důkladnou péčí vypadají jako právě vyrobené vozy. Cisterna LIAZ je dokonce z roku 1979. Skříňová Avie je mladšího data výroby a váže se k ní zajímavá příhoda.

„Před lety jsme museli vrátit starý vůz GAZ, který jsme měli půjčený od místního zemědělského družstva. Vyhlédli jsme si Avii za 40 tisíc korun a vydali se pro ni až za Děčín. Když jsme byli asi dva kilometry před cílem, volal mi starosta obce, že jsme dostali skoro novou Avii od profesionálních hasičů z Nymburka zadarmo. Tak jsme se otočili a jeli s radostí domů," popisuje starosta semických „dobráků" Miloslav Schlossnikl, jak se profesionální Avie k dobrovolným hasičům dostala.