Vzpomínkovou akci ke 20. výročí Sametové revoluce připravují v Brandýse nad Labem. Bude to akce kulturně - recesistická, tedy Sametový festival 2009. Akce se uskuteční od 13. do 17. listopadu a vyvrcholí v Brandýse nad Labem 17. listopadu Happeningem nazvaným „Rekonstrukce zásahu na Národní třídě v Praze“.

Multikulturní zaměření festivalu je rozděleno do čtyř částí. Tou první jsou filmy z let 1989-1990, které něčím zaujaly, byly něčím zajímavé. Lidé tak budou moci zhlédnout čerstvě-revoluční dokument Něžná revoluce z roku 1989, zajímavý snímek Vojtěch řečený sirotek s Petrem Formanem v hlavní roli, výbornou hořkou komedii Něžný barbar na motivy románu B. Hrabala s B. Polívkou v hlavní roli, Muka obraznosti podle Vladimíra Párala, na dobu vzniku velmi odvážné dílo Zvláštní bytosti F. Feniče nebo filmy Kam pánové kam jdete s K.Heřmánkem a téměř zapomenutý snímek Pějme píseň do hola s tehdy začínající A. Geislerovou v hlavní roli.

Druhou částí festivalu je recitál legendy české populární hudby Marty Kubišové, který se uskuteční v brandýském kině v pondělí 16. listopadu od 19 hodin.

Třetí akcí, která se váže k filmovému festivalu a roku 1989, je sametový happening, který se koná 17. listopadu od 15 hodin na náměstí a v kině v Brandýse nad Labem. Pod názvem Rekonstrukce zásahu na Národní třídě se skrývá recesistické a veselé odpoledne s hudbou, divadlem a výstavou. Vyvrcholením odpoledne bude částečná rekonstrukce zásahu pořádkových sil na Národní třídě v roce 1989 a nebude chybět kordon dobových policistů, žigulíky a obrněný transporter VB. Ještě před tím, než dojde k „rozehnání demonstrace“, bude hrát hity z roku 1989 kapela Klasickej postup, dětem se budou promítat pohádky, dospělí mohou shlédnout dobové reklamy nebo dokumentární filmy včetně autentických záběru z listopadových událostí roku 1989 v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. K vidění budou také archivní fotografie.

Čtvrtou a doprovodnou akcí je Totalitní party v klubu Zetor bar v Brandýse nad Labem ve dnech 13. – 14.listopadu. Nebude chybět prý ani živý V. I. Lenin a Milouš Jakeš.