I taková byla diskuze s nejmenšími školáky, kterou tento týden vedou na školách po celé republice policisté, a to především ti dopravní. Stala se součástí každoroční preventivní akce Zebra se za tebe nerozhlédne, která se odehrává částečně přímo v terénu nedaleko školy a zmíněná diskuze pak ve školní budově.

Ráno hlídkovali policisté včetně mluvčí Zuzany Tuzarové u přechodů nedaleko sadské základky. „Kam se podíváš nejdřív, když přijdeš k přechodu?“ vyzvídala mluvčí od asi osmiletého chlapečka. „Nejdřív vlevo,“ odpověděl suverénně chlapeček a dlouze se zadíval doprava. Když si ujasnil dvě základní strany, dostal poučení a také zápisník a kartičku se symbolem zebry. Po cestě do školy se ještě vytrvale rozhlížel pro jistotu na obě strany.

Pomyslným vrcholem pak byl neohrožený příjezd dvou starších, zhruba dvanáctiletých frajerek, které sice měly při jízdě na kolech na hlavě helmy, na zádech brašny, nicméně přijížděly k překvapeným policistům rovnou po chodníku. „No to si dělají legraci,“ jen hlesla policejní mluvčí.

Dívky u přechodu a policejních uniforem v klidu zastavily. „Tak slečny, víte co jste udělaly špatně,“ podíval se skoro přísným pohledem policista. Dívky znejistěly a pak jedna z nich nezklamala. „Že jsme sesedly z kola?“

Někdy se okamžitě těžko hledá odpověď i zkušeným policistům. „Ne, to je naopak správně. Ale po chodníku se na kolech nejezdí, po chodníku se kola vodí,“ byly vzápětí poučeny.

Skoro bych se podle jejich nechápavého výrazu vsadil, že po stejné chodníkové trase jely i po cestě domů.

Akce pokračuje po celý týden na dalších školách na Nymbursku. Policisté hlídkují nejen ráno před vyučováním, ale také odpoledne při cestě domů.