Nejmladšího a nejstaršího kandidáta v Sadské dělí rovných 60 let. Přitom kandidují na stejné kandidátce.

Nevěříte? Další zajímavosti čtěte v dalších řádcích.

Mladé ženy

Bezpochyby pozoruhodným údajem je fakt, že ženy kandidující v Sadské mají téměř o deset let nižší věkový průměr než muži. Řečí čísel je to vyjádřeno takto: muži mají průměrný věk 50,58 let, ženy jen 41,44 let. Žen však kandiduje o polovinu méně než mužů.

Když jsme u celkových čísel, pak konstatujme, že do patnáctičlenného zastupitelstva kandiduje celkem 75 lidí. Z toho je 50 mužů a 25 žen. Procentuální vyjádření není třeba, to si spočítá i žák základní školy.

Zajímavé je i srovnání se stejně velkým Městcem Králové, kde kandiduje rovných 100 lidí, tedy o čtvrtinu více než v Sadské. I samostatných kandidátek je v Městci nepoměrně více.

Ale zpět do Sadské. Průměrnému kandidátovi je 47,53 let. Nejčastěji je na listinách zastoupena věková kategorie nad 60 let. Takových kandidátů je téměř 23 procent.

Rodinný podnik

Nejkurióznější kandidátkou je bezesporu listina Strany Zelených. Výstižný je fakt, že mezi patnácti kandidáty nalezneme pouze deset různých příjmení. Naprostým unikátem je pak účast matky, syna i dcery na stejném seznamu. V našem případě jde o sedmapadesátiletou Marii Sechovcovou, která kandidátku uzavírá, dceru Janu Sechovcovou na sedmém místě a syna Josefa, který je čtvrtý v pořadí. Lídrem kandidátky je osmatřicetiletý Milan Dokoupil, jeho manželka je na osmém místě. Čtrnáctou příčku okupuje Monika Hubáčková, její syn Ivo je pak šestý. Na třetí pozici je akademická malířka Dagmar Piorecká, jedenáctý pak její exmanžel projektant Otakar Piorecký. Dokonalý rodinný podnik. Nebo je to jinak? „Jsme všichni známí, kterým jde o stejné věci v Sadské, jako jsou jezero a kamiony. Jaký vliv na voliče budou mít příbuzenské vztahy mezi námi, to neumím posoudit,“ řekla výtvarnice a trojka kandidátky Piorecká.

A aby toho nebylo málo: dvanáctkou na kandidátce je Zdeněk Agh. Jeho dcera, nedávno provdaná Lucie Chourová, je pak lídrem kandidátky ČSSD.

Že se v tom začínáte ztrácet? Nebojte, ještě nejsme u konce. Také ostatní strany si občas vaří volební gulášek pro části rodin.

Ze hřbitova na radnici

Už jsme nakousli kandidátku ČSSD, tak v ní pojďme pokračovat. Na čtvrtém místě je Miloš Hartman, jehož dcera Veronika kandidátku uzavírá.

Pozoruhodným kandidátem je na jedenáctém místě Milan Němec, který je „v civilu“ správcem hřbitova. Jaké zájmy by v zastupitelstvu prosazoval, se zjistit nepodařilo.

Pokud se politicky otočíme ještě více doleva, narazíme tradičně na komunisty. Ti mají klasicky nejstarší kandidátku ze všech, vedenou zkušeným politikem, bývalým poslancem a starostou Václavem Frankem. Ten však včera mobilní telefon nebral.

Na čtvrtém místě kandidátky nalezneme jméno Michaela Franková. Není to náhoda, jedná se o snachu lídra kandidátky. V druhé půli seznamu pak narazíme na otce a syna Lugmajery.

Zajímavostí také je, že kandidátka obsahuje šest mužů ve věku nad 60 let. Co se týče profesí, jsou u komunistů nejvíce zastoupena dělnická povolání. Třeba pekařka či zahradník.

Na opačné straně politického spektra objevíme kandidátku ODS v čele s nejžhavějším kandidátem, respektive kandidátkou na post starostky. Obhájit místo první dámy třítisícového města hodlá Cecílie Pajkrtová.

Kandidáti ODS mají v šesti případech uvedeno v kolonce profese živnostník a pak upřesnění. Takže na listině figurují živnostníci hostinský, studnař, majitel drogerie či pokrývač. „Myslíme si, že v současné době by si měl živnostníků každý vážit. Není tedy důvod, proč tuto skutečnost na kandidátku neuvést,“ vysvětlila Pajkrtová.

I tady funguje jedno spojení otec – syn, a to v případě Pleskačů seniora a juniora.

Sdružení nezávislých kandidátů – Naděje pro město Sadská má ve svých řadách také několik místních ostřílených politiků. Jeho lídrem je bývalý místostarosta, v současnosti šéf správy majetku města Jiří Jeník.

Při čtení dalších tří kandidátů si jeden může připadat jako ve sborovně. Na druhém místě je zástupce ředitele nymburského gymnázia a místostarosta Martin Lébl, následují dvě učitelky.

„Lidé na prvních pěti místech jsou ti, kteří mají chuť pracovat v zastupitelstvu. Pokud bychom získali tři zástupce, byl by to velký úspěch,“ má jasno o hranici úspěchu ve volbách Jeník.

I tady se najde příbuzenská vazba, pokud za ni ovšem budeme považovat, že pětka kandidátky Miloslava Králová je bývalou švagrovou lídra Jeníka.

Kompletní kandidátky ze Sadské naleznete na následující straně.

NĚKTERÉ PROFESE KANDIDÁTŮ

projektant, sociální pracovnice, motorář, zahradník, majitel drogerie, pekařka, živnostník – hostinský, živnostník – studnař, daňový poradce, seřizovač, výtvarnice, správce hřbitova, ředilka Kulturního a informačního centra

NEJSTARŠÍ A NEJMLADŠÍ

nejmladší: Adam Krejčí – 18 let – student – 9. Strana Zelených
nejstarší: Otakar Piorecký – 78 let – projektant – 11. Strana Zelených