Snížení rychlosti projíždějících aut.

Především to si slibuje vedení radnice v Sadské od 1. srpna. A to nejen kvůli výstavbě kruhového objezdu.

Město dostalo právě od zmíněného data povolení od Dopravního inspektorátu v Nymburce, aby mohlo měřit rychlost prakticky po celém městě. „Budeme tak moci mít pokryty i kritické lokality a strážníci s měřícím vozem se budou moci operativně přesouvat,“ řekla starostka Cecílie Pajkrtová.
Jedná se především o výjezdy na Nymburk a Poděbrady. Při výjezdu na Nymburk je u zastávky dokonce třicítka, tu ale nedodržuje prakticky nikdo.
Omezení rychlosti je v tomto místě zhruba pět let. Od chvíle, kdy školačka vběhla zpoza auta přímo pod kola projíždějícího náklaďáku. Dodnes má po úrazu trvalé následky.

Minulý týden zastupitelstvo zvažovalo několik variant, jak se situací se zvýšenou možností měření rychlosti naložit.

Uvažovalo se také o řešení okamžitého nákupu mobilního radaru, který by přišel na necelých 400 tisíc korun.

Ve hře byly nabídky dalších tří firem na zapůjčení přístroje. Dvě z nabídek hovořily jen o zapůjčení samotného radaru a za půjčení chtěli zhruba třetinu z vybraných pokut.

Třetí nabídka, kterou nakonec radní zvolili tuto středu jako vítěznou, prezentovala firma z České Třebové. „Firma nám půjčí automobil s kompletní výbavou. Půjčovné je 4 tisíce korun na jeden den bez dalších poplatků,“ uvedla starostka. Veškeré vybrané pokuty tak budou příjmem radnice.

Tuto variantu preferovali i samotní městští strážníci. A na jaká místa se tedy zaměří? „Samozřejmě na ty nejproblematičtější úseky, což jsou příjezdy a výjezdy z města. Tedy trasy v Sadské od Poděbrad na Prahu, dále směr Milčice, Nymburk a Hradištko,“ uvedl strážník Zdeněk Piskáček.

Práci strážníkům usnadní fakt, že místa měření rychlosti nemusí být označena mobilními cedulemi, jako poslední dva a půl roku. Podle dostupných informací prosadil nesmyslnou komplikaci ve sněmovně jeden z poslanců, kterého strážníci častokrát změřili při nebezpečně vysoké rychlosti. Systém s mobilními cedulemi je už naštěstí zrušen.

Co na to řidiči a obyvatelé Sadské? „No je to každopádně krok správným směrem, ale nejsem si jistá, jestli to skutečně ve větší míře zabere. To by tu museli stát téměř nepřetržitě, a to zase vzhledem k výši pronájmu techniky taky asi není možné,“ říká oslovená žena.

A navíc starostka připomíná: „Měření rychlosti projíždějících aut a vybírání pokut není jediná a hlavní činnost našich strážníků. Musí se saozřejmě věnovat také svým dalším povinnostem,“ doplnila Pajkrtová.