Pamatujete si scénu z filmu Bota jménem Melichar, kdy zlodějku dětských bund a bot honí po školním dvorku školáci i učitelé?

Něco podobného by se brzy mohlo přihodit i na školách na Nymbursku. A bohužel v reálu. Před pár týdny zažili podobnou zkušenost ve škole v Sadské. „Do školy se dostal bývalý žák, který je v současné době podezřelý z trestné činnosti v souvislosti s drogami. A také se nám z našeho dvora ztrácel železný sběr, při jehož krádeži jsme nachytali lidi žijící v sousedství,“ říká ředitelka Blanka Žánová.

Po těchto zkušenostech okamžitě následovala bezpečnostní opatření, která ve finále znamenají uzamčení školy během vyučování. „Zavedli jsme čipový systém. A také příslušné osoby dopoledne hlídají a lidem zvenčí po zkontrolování otevřou,“ uvedla ředitelka Žánová.

Na podobné systémy, a nutno jedním dechem dodat, že po podobných zkušenostech, najeli i v dalších školách na Nymbursku. Například na nymburském sídlišti ve škole Letců R.A.F. „Od letošního školního roku máme v přízemí recepci, jejíž obsluha otevírá dveře zvenčí na bzučák. Jinak je samozřejmě zamčená. Osoby musí sdělit za kým jdou a proč,“ vysvětlil zástupce ředitele Radek Procházka.

V Městci Králové mají dokonce u dveří kameru. „Po kontrole kamery teprve sekretářka umožní vstup do budovy,“ řekl zástupce ředitele Jiří Macháček.