Hustý zelený pás neznámé látky se objevil včera před polednem u zadního břehu místního jezera. Na místo vyrazili policisté a hasiči. Existovalo podezření, že se jedná o chemickou látku. Skutečnost ale byla prozaičtější: šlo o nezvykle hutný pás zelených zkvašených sinic.
„Jsou to zkvašené sinice. Je to přírodní jev. Totéž jsem už viděl na Staňkovském rybníce,“ řekl po zběžném prozkoumání látky u břehu velitel nymburských hasičů Jiří Vetešník.
To ale signalizuje, že voda v jezeře není v pořádku a kazí se. „Okamžitě jsme nechali udělat rozbor vody. Budeme důrazně upozorňovat návštěvníky, že koupání je v tuto dobu ještě více na vlastní nebezpečí, než tomu bylo doposud,“ uvedla starostka Sadské Cecilie Pajkrtová.

Zelený pruh se objevil v zadní části jezera poblíž Labe. „Vypadalo to, jako kdyby někdo do řeky vylil zelenou barvu. Docela nás to vyděsilo,“ řekla žena, která má poblíž chatu.

V následujících dvou dnech se mají teploty vyšplhat přes 30 stupňů. Spoustu lidí tak zřejmě ani pás sinic neodradí od osvěžení v jezeře. „Měli by chodit z návětrné strany. Sinice na dané místo odvál vítr. Z druhé strany bude voda čistější,“ myslí si Vetešník.