Začala totiž očekávaná stavba kruhového objezdu, která si hned v první fázi vyžádala frézování silnice ve směru na Poděbrady a Prahu.
Chybějící asfalt pak chodci i cyklisté překonávali s koly na rukou či na rameni. „No nic příjemného to není, ale zase tu chvíli to musíme vydržet,“ usmívala se po překonání tratě s překážkami důchodkyně s kolem v ruce.

Jenže asi všechny překvapila informace, že „chvíle“ bude o trochu delší, než se čekalo. Jako o konečném termínu zprovoznění se ještě minulý týden na jednání místního zastupitelstva mluvilo o 30. září. „Máme 14 dnů skluz kvůli formalitám kolem podepisování smluv. Konečný termín máme stanoven na 25. října,“ řekl stavbyvedoucí Vladimír Ptáček z firmy Strabag, která vyhrála výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Akci platí krajský úřad, kterému silnice patří. Ten získal dotaci z evropských fondů. A na kolik kruhák přijde? „Stavbu jsme vysoutěžili za zhruba 9,1 milionu korun,“ uvedl Ptáček.

Na křižovatce, kde je i jinak velmi rušno, byl včera doslova organizovaný chaos. Silničáři umísťovali dopravní značení, které zužovalo dopravu ve směru mezi Poděbrady a Prahou. A právě v napojení ve směru na Prahu od náměstí v Sadské bude zřejmě problém. „Když se zahýbá od náměstí na Prahu, je ten pruh poměrně úzký. Dva kamiony se na něm nevyhnou. Pokud na sebe nezamrkají nebo se jinak na dálku nedomluví, může to být problém,“ monitoroval situaci přímo na místě Zdeněk Jeřábek z nymburské radnice.

Směr na Milčice byl oproti očekávání uzavřen komletně a ihned.

Směr na Nymburk bude uzavřen podle postupu prací.

Stavba kruháku také koliduje s dvěma dalšími akcemi. Pro místní je zejména nepříjemné, že v případě jakékoliv prodlevy je ohroženo klasické místní posvícení. „Část atrakcí by se případně musela přesunout na Husínek,“ plánuje starostka Cecílie Pajkrtová.

Objížďka ve směru na Třebestovice se zase potká se stavbou cyklostezky. „Budeme to muset celé zkoordinovat. V krajním případě by na nějaký čas měla být naše stavba upřednostěna,“ vysvětluje Ptáček.

Starostka také žádá všechny Sadšťáky o shovívavost a trpělivost po dobu výstavby křižovatky. „Všichni jsme po tomto kruháku volali a jsme rádi, že je stavba prováděna. Celkově to dopravní situaci v Sadké jen prospěje,“ uvedla starostka.

VTIP KOLUJÍCÍ PO SADSKÉ SOUVISEJÍCÍ SE STAVBOU KRUHÁKU

„Pane, těšíte se, až bude kruhák hotový?“ ptám se člověka, který zdolal rozestavěnou křižovatku s kolem na rameni jako cyklokrosař Štybar. Muž se na mě usmál a odpověděl. „To víte, že se těším. Já tu bydlím už 40 let, ale původem jsem z Prahy. A pořád slyším na svoji adresu stejný vtip. Víte, proč se kruhák vůbec staví? Protože Pražáci, kteří sem jezdí, neumí zahýbat doleva. Tak mají na příjezdu kruhák, aby mohli zahnout doprava,“ usmívá se muž s kolem a mizí v dáli.