„Jen aby to nebyl další „holubí“ dům.“ To je reakce většiny místních na informaci, podle které stát pozastavil přísun peněz na dostavbu tolik očekávané sportovní haly, která roste vedle sokolovny. Podle dostupných informací vláda pozastavila financování akcí pro letošní rok, které si odhlasovali poslanci v rámci takzvaného porcování medvěda. Investiční akce přesahující 5 milionů korun chtějí státní orgány zkontrolovat a později rozhodnout o jejich pokračování či zastavení. To je právě také případ sadské sportovní haly.

„Takovou informaci mám, osud dotace na halu je v tuto chvíli opravdu nejistý,“ potvrdil exposlanec a zastupitel města Václav Frank. Právě on v roce 2005 částku převyšující 20 milionů ve sněmovně vybojoval. Kvůli komplikacím byla většina peněz na stavbu převedena z roku 2006 na rok letošní. Jenže teď byl přívod peněz zaražen.

Z nastalé situace nemá nikdo radost. „Nejde v první řadě o to, aby byla hala dostavěna letos, ale o to, aby byla dostavěna vůbec. Podobnou negativní zkušenost už s takzvaným „holubím“ domem na náměstí máme,“ řekla starostka Cecilie Pajkrtová. Tím měla na mysli objekt dnešního obchodního centra. To se podařilo dostavět až současným majitelům, kteří ho koupili roce 2002. Předtím hrubá stavba strašila místní mnoho let.

Nedokončení haly by přineslo komplikace také základní škole, která počítala s využíváním haly pro hodiny tělocviku a pro rozšířenou basketbalovou výuku. „Pokud by to byla pravda, museli bychom situaci začít řešit. Tělovýchovná jednota určitě sama nemá dost peněz na to, aby dostavbu haly zafinancovala,“ uvedla ředitelka místní základní školy Blanka Žánová.

Škrt přes rozpočet by nedostavěná hala udělala také místním prvoligovým basketbalistům. Právě využití pro potřeby klubu bylo jedním z hlavních motivů získání dotace a výstavby sportovní haly. „Podobnou informaci jsem také neoficálně zaslechl. My však v příštích dnech budeme jednat s poděbradským starostou o možnosti setrvání pro příští sezonu v lázeňském městě. I Poděbraďáci si to přejí a já věřím, že to tak dopadne,“ vyhodnotil situaci jeden ze spolumajitelů sadského basketbalového klubu Karel Vrba.

Hala je kontroverzním tématem v Sadské už několik let. Radnice a škola si vybudování podobného stánku představovaly jinde, navíc příjemcem poslanecké dotace se nestalo město, ale místní sokolská organizace. „Pokud by se vše řešilo od začátku zdravým rozumem, vypadala by situace úplně jinak,“ povzdechla si už loni starostka.

V těchto dnech zatím stavební práce na hale pokračují. „Samozřejmě se budeme snažit dostavět halu za každou cenu,“ míní Frank. Nakolik je jeho výhled reálný, ukážou až příští týdny a měsíce.