„Na Jezero jsme umístili v rámci zkušebního provozu nové zařízení, díky kterému by se měl snížit výskyt sinic v letním období. Jedná se o plovákovou jednotku se solárním polem a zavěšeným vysílačem rezonančního ultrazvuku,“ říká starosta Sadské Milan Dokoupil.

Ultrazvukový vysílač visí 30 centimetrů pod hladinou pod plovoucím solárním polem, které jej napájí, a vysílá do vody všemi směry krátké pulsy. Ty vadí sinicím. Ničí totiž plynové váčky v jejich buňkách, díky nimž se mohou pohybovat nahoru a dolů. Ve dne totiž sinice směřují k hladině za slunečním zářením kvůli fotosyntéze a v noci naopak klesají na dno za živinami. Bez plynových váčků se ale nedostanou ke světlu a umírají, aniž by vypouštěly jedovaté látky. „Přitom není nízkovýkonný rezonanční ultrazvuk nebezpečný člověku ani vodním organismům,“ doplňuje Milan Dokoupil.

Jednotka takto dokáže vyčistit kruhový prostor o průměru 800 metrů. „Nachází se v blízkosti obou pláží, kde se lidé koupou. Podle zkušeností z prvních týdnů provozu to vypadá, že je technologie účinná, ale pro lepší efekt bude potřeba pokrýt větší plochu Jezera. Z části Jezera, kde už zařízení neúčinkuje, vítr zanáší sinice i na ošetřenou plochu a tím místa ke koupání ubývá,“ vysvětluje starosta.

Některé plavce bohužel zařízení brzy po zapojení nenechalo klidnými, takže na něj zkoušeli lézt a podobně. Tím jej ovšem mohou zničit nebo poškodit. Podle starosty města dokonce někdo ukradl anténu a vyřadil tak jednotku na čas z provozu.

Zda by tuto technologii radnice do budoucna dál využívala, se rozhodne až na konci koupací sezóny, kdy bude možné zhodnotit její přínos.