Po hrázi Salvátorského rybníka vede poměrně frekventovaná silnice. Havarijní stav celé hráze by však mohl ohrozit její statiku. Obec vodní dílo vypustila a připravuje velkou opravu. Na tu naváže také stavba chodníku, který podél silnice mezi zámkem a rybníkem dlouhodobě lidem schází.

„Chtěli bychom, aby do léta byla hráz opravená a o prázdninách se dostavěly chodníky," popisuje starostka Přerova nad Labem Darina Kocsisová. Podle ní je stav hráze v havarijním stavu. „Teď je rybník vypuštěný, takže stav se nezhoršuje, ale pokud by tam byla voda, mohly by se podle odborníků zvětšovat kaverny, které jsou na několik místech hráze. To by pak mohlo ohrozit i silnici vedoucí po celé délce hráze," vysvětluje starostka.

Momentálně obec dokončuje projektovou dokumentaci a připravuje výběrové řízení na stavitele. „Zároveň ověřujeme možnosti dotací. Pokud ale peníze neseženeme, budeme muset opravu zaplatit z rozpočtu, nic jiného se dělat nedá," říká Darina Kocsisová. Oprava se nijak nedotkne asfaltového pláště silnice a neomezí tedy dopravu.

Jak uvádí v odborném posudku Petr Beranovský, zatím není možné rybník napouštět na provozní hladinu. „Hladinu je potřeba udržovat tak, aby nedocházelo k průsakům kolem výpusti a tím 
k dalšímu porušování tělesa hráze," píše Petr Beranovský. I kvůli tomu obec s opravou spěchá. „Rybník nemůže být vypuštěný dlouho, není to dobré pro faunu a flóru, která tam žije," doplňuje starostka.

Vybudují i chodník

Na rekonstrukci hráze naváže také stavba chodníku. Ten povede kolem silnice na straně blíž k rybníku. „Je to součást projektu celkové revitalizace centra obce. Vybrali jsme prozatím dopravně a bezpečnostně nejohroženější úsek, kudy do budoucna nepovede vodovod, aby se pak nemusel chodník znovu rozkopávat," vysvětluje Darina Kocsisová.

Po chodníku v tomto úseku lidé v obci volají už léta, ale radnici brzdil problém s výkupem pozemků. „Pozemek totiž patří Českému rozhlasu, který vlastní zámek, a nám se nedařilo dohodnout se na prodeji pozemku. Bez toho jsme nemohli dostat stavební povolení," řekla již dříve místostarostka Irena Gregárková. Teprve loni, po letech jednání, podepsala obec s rozhlasem smlouvu o budoucí koupi a dostala stavební povolení.

O prázdninách se opraví také chodník u školy a vznikne tam osvětlené místo k přecházení. „Podle policie by přechod nebyl tolik bezpečný. Lidé prý mají tendenci moc se na přechod spoléhat a rovnou přecházet," dodává starostka. Chodníky zřejmě obec zaplatí ze svého rozpočtu.

JOLANA BOHÁČKOVÁ