VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybínová: K Romance vede stezka s jasany a platany

Hrubý Jeseník /FOTO/ - Bývalá referentka a kronikářka v Hrubém Jeseníku vypráví o svém sblížení s obcí.

17.4.2012
SDÍLEJ:

Mirka RybínováFoto: Deník/Lukáš Trejbal

Miroslava Rybínová nám poodkryla pokličku nad historií Hrubého Jesníku. A není to jen obyčejný kastrol, kde se všechno dějství odehrává, ale nejspíš papiňák. Ten vystihuje historii Jeseníku výstižněji. Kuchaři, kteří v něm vaří, vědí, že si potraviny uchovají své vitamíny a minerály. Podobně si lidé, v našem případě Mirka, uchovává lásku k vesnici, kde žije.

Mirka pracovala osmnáct let jako referentka na obecním úřadě, osm let byla kronikářkou. To už něco zažijete a také objevíte ve vzácných knihách. I ty jí posloužily ke zpracování semestrální práce s názvem Obec Hrubý Jeseník. „Tato práce ukončila absolvování kurzu Management krajiny a rozvoje venkovských obci, který jsem absolvovala v roce 2004,“ uveda Mirka Rybínová.

V této práci se Mirka nezabývá pouze klady Jeseníku, ale také nešvary, o kterých jako člověk znalý poměrů věděla z první ruky. „Problémy v obci jsem do té práce seřadila podle závažnosti. Jako prioritu jsem si vybrala osázení cesty k rozhledně Romanka listnatými stromy.“

Té se podařilo semestrální práci zhmotnit. K Romance nyní vede stezka, kterou zdobí například javory, jasany, platany, duby, či jeřáby. „Celkem je to šestnáct dřevin s cedulkami. Už je to ale za ta léta trochu poškozené,“ vnímá stále Mirka život kolem sebe, i když už na úřadě není.

Rybínová pro svou práci čerpala z kronik obce a také 
z Památní knihy osady Vel. Jeseníka. Ta v sobě skrývá poklady a je psána od roku 1895 farářem Františkem Vejžvaldou. Ze začátku je však méně čitelná. „V době administrace provedeny byly nutné opravy na kostele. Shnilé trámy ve vazbě věže nahrazeny novými a věž místo břidlicí pokryta plechem. Omítka opravena a celý kostel zevně natřen. Hřbitovní zeď z části znovu omítnuta a celá natřená. Všechny opravy vyžádaly si nákladu 51 tisíc Kč, který byl uhrazen z kostelního jmění částkou 36 tisíc Kč, z náboženské matice částkou 19 tisíc Kč. Ostatní hradily přifařené obce,“ píše se v knize roku 1930.

Fotografie doprovázejí text o třech zvonech z věže. Pojmenovány byly sv. Václav (1926), Ave Maria (1926) a sv. Ludmila (1927).

„Dvě věci nás znepokojují: válka a smrt. Ale člověk se musí chovat, jakoby byl nesmrtelný a civilisace věčná. Je třeba pozdvihnouti duše a ne střechy domů, neboť je lépe, aby velké duše přebývaly 
v malých domech, než aby malé duše ve velkých domech se krčily,“ je psáno v roce 1936.

Součástí jedné kroniky jsou i básně Jiřího Mayera. Jednou z nich je i Na hřbitově v Jeseníku, kterou autor v květnu 1954 věnoval památce prarodičů. „Několik básní věnoval pan Mayer obecnímu úřadu,“ ví Mirka, kterou fascinuje i další kniha – sešit s názvem Protokol o stavbě farní budovy v Jeseníku.

Miroslava Rybínová stála také u zrodu rozhledny Romanka. „Velice nás potěšilo, že to nebude jen další stožár pro mobilního operátora, ale bude sloužit lidem i jako rozhledna. Romanka je nejníže položená rozhledna u nás,“ doplnila Miroslava Rybínová, která nedá na Hrubý Jeseník dopustit.


Historie: od Jezenice k Hrubému Jeseníku. Název je podle jasanu

Hrubý Jeseník je jedna z nejstarších obcí na Nymbursku, původu ranně středověkého. První zmínka o Jeseníku je z roku 1088, kdy podle základní listiny Kapituly Vyšehradské daroval král Vratislav II. téže kapitule poplužní dvůr s kovářem. Do 16. století patřil menším šlechtickým rodům, například pánům z Adlaru, v 16. století se stal majetkem rodu Křineckých
z Ronova. Koncem 17. století byl majetek Křineckých prodán Morzínům, 
v době pobělohorské se stal nakrátko majetkem Alberta z Valdštějna.

Obec se původně skládala ze dvou osad, Jeseníku a Jeseníčku, který ležel pod zámkem Ronovem a později splynul s Oskořínkem. Obec byla téměř úplně zničena za třicetileté války. Po ní spravovali faru nymburští dominikáni. Původní fara byla obnovena v 18. století, nová fara je z roku 1900. Stavělo ji pět zedníků a dva pomocníci a stavba trvala pouhý rok.

Historie kostela zasvěceného sv. Václavu sahá až do poloviny 14. století. Již od poloviny 17. století byla v Jeseníku škola.

Podle historiků je velice zajímavý také postupný vývoj používaných názvů obce: 1088 – Jezenice, 1352 – Jessenyk, 1369-1405 – Jesenik, později Jeseník (Gesenik Weliky) a Jeseník Malý (Gesenik Maly). Podle pramenů z let 1545 a pozdějších 1834 – Hrobo Gesenik. Od roku 1916 úředně Hrubý Jeseník. Jméno Jeseník vzniklo příponou – ik z Jesenny, tj. vrch porostlý jasanovým hájem.
(ze semestrální práce Miroslavy Rybínové)


Jiří Mayer-Na hřbitově
v Jeseníku (1954)

Maličká stanice já vystoupil jsem v ráz
a vzhůru do kopce se ubíral.
Kol žloutly stromy – podzimní byl čas,
obzor se lehkou mlhou zastíral.
Kostelík prastarý, tak rozšafný 
a snivý,
obehnán šedou hradbou hřbitova
na vršku, kolem luky, nivy,
dým ohníčků – a kouzlo venkova.
Na bílém mramoru tři zašlé obrázky
a nápis deštěm zpola setřelý.
Můj Bože, tisíceré otázky
mně na rtech vyvstaly, by hned zas umřely.
Ach, dlouho pobyl jsem. A když jsem odcházel,
modravý soumrak klesal v náruč stromů.
Stesk zašlých dob mě mlčky provázel
na dlouhé, osamělé pouti domů.
(úryvek)

Autor: Lukáš Trejbal

17.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - KUCHAŘKA PODĚBRADY130 Kč

Pro školní jídelnu v Poděbradech hledáme šikovnou vyučenou kuchařku na ranní/odpolední směny. Náplň práce: příprava teplých pokrmů , příprava studené kuchyně, práce s konvektomatem.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství25 000 Kč

Zootechnici ZOOTECHNIK - PORODY PRASNIC. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned, náplň práce: kompletní vedení poroden prasnic, evidence., , Požadujeme :min. středoškolské vzdělání zemědělského, příp.veterinárního směru, praxe v oboru vítána, vhodné pro absolventy - zaškolení, řidičský průkaz B, případně T samostatnost, časová flexibilita;, , Nabízíme: příspěvěk na penzijní připojištění, 25dní dovolené;. Pracoviště: Zod žichlínek - farma záhornice (chov prasat), Hlavní, č.p. 1, 289 03 Městec Králové. Informace: Eva Šmídová, +420 774 487 544.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel25 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol UČITEL/KA FYZIKY - zástup - po dobu nemoci. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro studenty padagog.fakulty, prac. poměr na dobu určitou; , Kontaktujte nás e.mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Základní škola václava havla, poděbrady,na valech 45,okres nymburk, Na Valech, č.p. 45, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Vlastimil Špinka, +420 313 105 220.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Pomocný pracovník15 000 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě POMOCNÝ PRACOVNÍK DO VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: pomocný pracovník v truhlářské dílně, seriová výroba, povrchová úprava výrobků, ( polévání, broušení po laku, kompletace a balení výrobků ) Vhodné i pro ženy;, , Kontaktovat nás můžete e.mailem nebo telefonicky Po - Pá 7.00 - 15.00 hod.. Pracoviště: Samos nábytek, s.r.o.- provozovna, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Alena Židů, +420 325 653 292.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský soud v Praze začal v úterý projednávat případ pokusu o vraždu na JIP chirurgie mladoboleslavské nemocnice.
9

Vpíchnutí vzduchu do žíly pacientky znalci neprokázali

Český dům se otevřel sportovcům i veřejnosti.
26

Česko má další zlato. Vysloužil si ho v Koreji olympijský dům

Hasiči pomáhají s transportem tlouštíků. Stojí je to miliony

Střední Čechy – Pomoc záchranářům při transportu pacienta do sanitky je pro hasiče dnes už denním chlebem. Zatímco kdysi to bylo třeba zpravidla jen v případech, kdy k nějakému maléru došlo v nepřístupném terénu, v posledních letech začalo takovýchto zásahů přibývat. Dramaticky se totiž zvyšuje počet extrémně obézních lidí. Tak jak národ tloustne – a v tomhle jsou Středočeši spolu s Pražany na špici jak mezi dospělými, tak v případě dětí – přišel nárůst doslova raketový. Zvlášť v uplynulém roce.

ANKETA: Vyberte nejhezčí masopust

Střední Čechy - Masopustní veselí skončilo. Redaktoři Deníku i čtenáři zachytili řadu oslav v kraji na fotografiích a vy můžete hlasovat o tu nejlepší masopustní taškařici. Své hlasy posílejte do 28. února do 12 hodin. Podpořte vaše maškary!

ON-LINE: Čtenářům odpoví předseda Lokomotivy Nymburk Josef Fuksa

Nymburk - V Nymburce ho zná a uznává každý. Josef Fuksa vychoval řadu talentů, v rychlostní kanoistice je pojmem. Jeho svěřenci sbírají tituly na republikové i mezinárodní úrovni. Právě předseda Lokomotivy Nymburk bude dalším hostem online rozhovoru. Na otázky čtenářů bude odpovídat ve čtvrtek od 14 do 15 hodin.

KRIMI MIX: Lapka šel po telefonech

Nymbursko - Přinášíme výběr krimi zpráv z Nymburska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT