VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybínová: K Romance vede stezka s jasany a platany

Hrubý Jeseník /FOTO/ - Bývalá referentka a kronikářka v Hrubém Jeseníku vypráví o svém sblížení s obcí.

17.4.2012
SDÍLEJ:

Mirka RybínováFoto: Deník/Lukáš Trejbal

Miroslava Rybínová nám poodkryla pokličku nad historií Hrubého Jesníku. A není to jen obyčejný kastrol, kde se všechno dějství odehrává, ale nejspíš papiňák. Ten vystihuje historii Jeseníku výstižněji. Kuchaři, kteří v něm vaří, vědí, že si potraviny uchovají své vitamíny a minerály. Podobně si lidé, v našem případě Mirka, uchovává lásku k vesnici, kde žije.

Mirka pracovala osmnáct let jako referentka na obecním úřadě, osm let byla kronikářkou. To už něco zažijete a také objevíte ve vzácných knihách. I ty jí posloužily ke zpracování semestrální práce s názvem Obec Hrubý Jeseník. „Tato práce ukončila absolvování kurzu Management krajiny a rozvoje venkovských obci, který jsem absolvovala v roce 2004,“ uveda Mirka Rybínová.

V této práci se Mirka nezabývá pouze klady Jeseníku, ale také nešvary, o kterých jako člověk znalý poměrů věděla z první ruky. „Problémy v obci jsem do té práce seřadila podle závažnosti. Jako prioritu jsem si vybrala osázení cesty k rozhledně Romanka listnatými stromy.“

Té se podařilo semestrální práci zhmotnit. K Romance nyní vede stezka, kterou zdobí například javory, jasany, platany, duby, či jeřáby. „Celkem je to šestnáct dřevin s cedulkami. Už je to ale za ta léta trochu poškozené,“ vnímá stále Mirka život kolem sebe, i když už na úřadě není.

Rybínová pro svou práci čerpala z kronik obce a také 
z Památní knihy osady Vel. Jeseníka. Ta v sobě skrývá poklady a je psána od roku 1895 farářem Františkem Vejžvaldou. Ze začátku je však méně čitelná. „V době administrace provedeny byly nutné opravy na kostele. Shnilé trámy ve vazbě věže nahrazeny novými a věž místo břidlicí pokryta plechem. Omítka opravena a celý kostel zevně natřen. Hřbitovní zeď z části znovu omítnuta a celá natřená. Všechny opravy vyžádaly si nákladu 51 tisíc Kč, který byl uhrazen z kostelního jmění částkou 36 tisíc Kč, z náboženské matice částkou 19 tisíc Kč. Ostatní hradily přifařené obce,“ píše se v knize roku 1930.

Fotografie doprovázejí text o třech zvonech z věže. Pojmenovány byly sv. Václav (1926), Ave Maria (1926) a sv. Ludmila (1927).

„Dvě věci nás znepokojují: válka a smrt. Ale člověk se musí chovat, jakoby byl nesmrtelný a civilisace věčná. Je třeba pozdvihnouti duše a ne střechy domů, neboť je lépe, aby velké duše přebývaly 
v malých domech, než aby malé duše ve velkých domech se krčily,“ je psáno v roce 1936.

Součástí jedné kroniky jsou i básně Jiřího Mayera. Jednou z nich je i Na hřbitově v Jeseníku, kterou autor v květnu 1954 věnoval památce prarodičů. „Několik básní věnoval pan Mayer obecnímu úřadu,“ ví Mirka, kterou fascinuje i další kniha – sešit s názvem Protokol o stavbě farní budovy v Jeseníku.

Miroslava Rybínová stála také u zrodu rozhledny Romanka. „Velice nás potěšilo, že to nebude jen další stožár pro mobilního operátora, ale bude sloužit lidem i jako rozhledna. Romanka je nejníže položená rozhledna u nás,“ doplnila Miroslava Rybínová, která nedá na Hrubý Jeseník dopustit.


Historie: od Jezenice k Hrubému Jeseníku. Název je podle jasanu

Hrubý Jeseník je jedna z nejstarších obcí na Nymbursku, původu ranně středověkého. První zmínka o Jeseníku je z roku 1088, kdy podle základní listiny Kapituly Vyšehradské daroval král Vratislav II. téže kapitule poplužní dvůr s kovářem. Do 16. století patřil menším šlechtickým rodům, například pánům z Adlaru, v 16. století se stal majetkem rodu Křineckých
z Ronova. Koncem 17. století byl majetek Křineckých prodán Morzínům, 
v době pobělohorské se stal nakrátko majetkem Alberta z Valdštějna.

Obec se původně skládala ze dvou osad, Jeseníku a Jeseníčku, který ležel pod zámkem Ronovem a později splynul s Oskořínkem. Obec byla téměř úplně zničena za třicetileté války. Po ní spravovali faru nymburští dominikáni. Původní fara byla obnovena v 18. století, nová fara je z roku 1900. Stavělo ji pět zedníků a dva pomocníci a stavba trvala pouhý rok.

Historie kostela zasvěceného sv. Václavu sahá až do poloviny 14. století. Již od poloviny 17. století byla v Jeseníku škola.

Podle historiků je velice zajímavý také postupný vývoj používaných názvů obce: 1088 – Jezenice, 1352 – Jessenyk, 1369-1405 – Jesenik, později Jeseník (Gesenik Weliky) a Jeseník Malý (Gesenik Maly). Podle pramenů z let 1545 a pozdějších 1834 – Hrobo Gesenik. Od roku 1916 úředně Hrubý Jeseník. Jméno Jeseník vzniklo příponou – ik z Jesenny, tj. vrch porostlý jasanovým hájem.
(ze semestrální práce Miroslavy Rybínové)


Jiří Mayer-Na hřbitově
v Jeseníku (1954)

Maličká stanice já vystoupil jsem v ráz
a vzhůru do kopce se ubíral.
Kol žloutly stromy – podzimní byl čas,
obzor se lehkou mlhou zastíral.
Kostelík prastarý, tak rozšafný 
a snivý,
obehnán šedou hradbou hřbitova
na vršku, kolem luky, nivy,
dým ohníčků – a kouzlo venkova.
Na bílém mramoru tři zašlé obrázky
a nápis deštěm zpola setřelý.
Můj Bože, tisíceré otázky
mně na rtech vyvstaly, by hned zas umřely.
Ach, dlouho pobyl jsem. A když jsem odcházel,
modravý soumrak klesal v náruč stromů.
Stesk zašlých dob mě mlčky provázel
na dlouhé, osamělé pouti domů.
(úryvek)

Autor: Lukáš Trejbal

17.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 17 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA-ŠVADLENA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19600 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Náplň práce: výroba polštářů a pelechů pro domácí mazlíčky. Práce na šicích strojích Garudan a pod. Jednosměnný provoz od 6:00 do 14,30 hod., Nabízíme: hodinová mzda (ne v úkolu), k dispozici kuchyňka, stravenky, docházkový denní a měsíční bonus, , Kontakt: e-mailem nebo telefonicky PO - PÁ 6:00-14:00 hod.. Pracoviště: Pracoviště budiměřice, 288 02 Nymburk 2. Informace: Kateřina Kulhánková, +420 603 895 856.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 17 000 Kč

Laboratorní pracovníci LABORANTKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme : SŠ/VŠ (nejlépe chemického, potravinářského nebo zemědělského oboru); pečlivost, spolehlivost; časová flexibilita (třísměnný provoz, vč. víkendůí); praxe výhodou, absolventy zaučíme;, Nabízíme : prémie, závodní stravování, penzijní připojištění;, Kontaktovat nás můžete e.mailem nebo telefonicky Po - Pá od 8:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: Polabské mlékárny a.s., Dr. Kryšpína, č.p. 510, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Lenka Kvasničková, +420 724 090 764.

Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Montážní dělník a lakýrník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadavky - manuální zručnost, ochota pracovat, samostatnost, spolehlivost, Praxe výhodou., Vyrozumění obdrží pouze uchazeči, kteří postoupí do druhého kola., Kontaktovat nás můžete e.mailem, telefonicky nebo osobně každé pondělí v době od 8:00 - 13:00 hod.. Pracoviště: Vari, a.s., Opolanská, č.p. 350, 289 07 Libice nad Cidlinou. Informace: Iveta Holubíková, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Čalouník 15 000 Kč

Čalouníci nábytku ČALOUNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma se zabývá vybavováním hlavně hotelových interiérových prostor. Jedná se o práci čalouníka v samostatné čalounické dílně a montážnické práce u klientů. Praxe v oboru vítána., Nutný řidičský průkaz skupiny B., .. Pracoviště: Q-tex s.r.o. - dymokury, 289 01 Dymokury. Informace: Petr Munk, +420 777 223 597.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parní vlak. Ilustrační foto

Parní mašina zůstane kvůli suchu doma

Odstraňování billboardů jde pomalu.
10

Kdy padnou billboardy? Až naprší... Až nasněží... Až někdy

Člun vylétl z řeky, skončil na břehu

Nymburk – Labe je v Nymburce po likvidaci stržené lávky opět volné pro všechna plavidla. Toho využil i řidič člunu, který však nezvládl řízení a i se strojem skončil na levém břehu naproti nymburským dokům.

Hrajte Tip ligu o televizi a sud piva

Nymburk - V tištěném vydání svého Deníku najdete každý týden od pondělí do středy soutěžní kupon pro dané kolo hry, v níž se tipují především zápasy krajských a okresních fotbalových soutěží. Celkový vítěz vyhraje v listopadu sud plzeňského piva Gambrinus, pro nejlepšího hráče celého Středočeského kraje máme připraven nový televizor!

Kraj chce části klientů H-Systemu přispět na to, aby se mohli soudit

Střední Čechy – První konkrétní pomoc za uplynulých 20 let. Tak Ivan Král z družstva Svatopluk, sdružujícího část klientů zkrachované stavební společnosti H-System včetně rodin žijících v Horoměřicích (bydlí tam v domech, které mají podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR opustit, aby je konkursní správce mohl prodat v dražbě a peníze použít k uspokojení části pohledávek všech věřitelů) komentoval závěry úterní schůzky představitelů stranických klubů ve středočeském krajském zastupitelstvu.

AKTUALIZOVÁNO

Kontrolu krajských zakázek odstartoval příval anonymů

Střední Čechy – Ceny jsou vysoké a zakázky cinknuté. Tak zní upozornění, které na středočeském hejtmanství odstartovalo interní audit. V úterý o tom informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT