VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybínová: K Romance vede stezka s jasany a platany

Hrubý Jeseník /FOTO/ - Bývalá referentka a kronikářka v Hrubém Jeseníku vypráví o svém sblížení s obcí.

17.4.2012
SDÍLEJ:

Mirka RybínováFoto: Deník/Lukáš Trejbal

Miroslava Rybínová nám poodkryla pokličku nad historií Hrubého Jesníku. A není to jen obyčejný kastrol, kde se všechno dějství odehrává, ale nejspíš papiňák. Ten vystihuje historii Jeseníku výstižněji. Kuchaři, kteří v něm vaří, vědí, že si potraviny uchovají své vitamíny a minerály. Podobně si lidé, v našem případě Mirka, uchovává lásku k vesnici, kde žije.

Mirka pracovala osmnáct let jako referentka na obecním úřadě, osm let byla kronikářkou. To už něco zažijete a také objevíte ve vzácných knihách. I ty jí posloužily ke zpracování semestrální práce s názvem Obec Hrubý Jeseník. „Tato práce ukončila absolvování kurzu Management krajiny a rozvoje venkovských obci, který jsem absolvovala v roce 2004,“ uveda Mirka Rybínová.

V této práci se Mirka nezabývá pouze klady Jeseníku, ale také nešvary, o kterých jako člověk znalý poměrů věděla z první ruky. „Problémy v obci jsem do té práce seřadila podle závažnosti. Jako prioritu jsem si vybrala osázení cesty k rozhledně Romanka listnatými stromy.“

Té se podařilo semestrální práci zhmotnit. K Romance nyní vede stezka, kterou zdobí například javory, jasany, platany, duby, či jeřáby. „Celkem je to šestnáct dřevin s cedulkami. Už je to ale za ta léta trochu poškozené,“ vnímá stále Mirka život kolem sebe, i když už na úřadě není.

Rybínová pro svou práci čerpala z kronik obce a také 
z Památní knihy osady Vel. Jeseníka. Ta v sobě skrývá poklady a je psána od roku 1895 farářem Františkem Vejžvaldou. Ze začátku je však méně čitelná. „V době administrace provedeny byly nutné opravy na kostele. Shnilé trámy ve vazbě věže nahrazeny novými a věž místo břidlicí pokryta plechem. Omítka opravena a celý kostel zevně natřen. Hřbitovní zeď z části znovu omítnuta a celá natřená. Všechny opravy vyžádaly si nákladu 51 tisíc Kč, který byl uhrazen z kostelního jmění částkou 36 tisíc Kč, z náboženské matice částkou 19 tisíc Kč. Ostatní hradily přifařené obce,“ píše se v knize roku 1930.

Fotografie doprovázejí text o třech zvonech z věže. Pojmenovány byly sv. Václav (1926), Ave Maria (1926) a sv. Ludmila (1927).

„Dvě věci nás znepokojují: válka a smrt. Ale člověk se musí chovat, jakoby byl nesmrtelný a civilisace věčná. Je třeba pozdvihnouti duše a ne střechy domů, neboť je lépe, aby velké duše přebývaly 
v malých domech, než aby malé duše ve velkých domech se krčily,“ je psáno v roce 1936.

Součástí jedné kroniky jsou i básně Jiřího Mayera. Jednou z nich je i Na hřbitově v Jeseníku, kterou autor v květnu 1954 věnoval památce prarodičů. „Několik básní věnoval pan Mayer obecnímu úřadu,“ ví Mirka, kterou fascinuje i další kniha – sešit s názvem Protokol o stavbě farní budovy v Jeseníku.

Miroslava Rybínová stála také u zrodu rozhledny Romanka. „Velice nás potěšilo, že to nebude jen další stožár pro mobilního operátora, ale bude sloužit lidem i jako rozhledna. Romanka je nejníže položená rozhledna u nás,“ doplnila Miroslava Rybínová, která nedá na Hrubý Jeseník dopustit.


Historie: od Jezenice k Hrubému Jeseníku. Název je podle jasanu

Hrubý Jeseník je jedna z nejstarších obcí na Nymbursku, původu ranně středověkého. První zmínka o Jeseníku je z roku 1088, kdy podle základní listiny Kapituly Vyšehradské daroval král Vratislav II. téže kapitule poplužní dvůr s kovářem. Do 16. století patřil menším šlechtickým rodům, například pánům z Adlaru, v 16. století se stal majetkem rodu Křineckých
z Ronova. Koncem 17. století byl majetek Křineckých prodán Morzínům, 
v době pobělohorské se stal nakrátko majetkem Alberta z Valdštějna.

Obec se původně skládala ze dvou osad, Jeseníku a Jeseníčku, který ležel pod zámkem Ronovem a později splynul s Oskořínkem. Obec byla téměř úplně zničena za třicetileté války. Po ní spravovali faru nymburští dominikáni. Původní fara byla obnovena v 18. století, nová fara je z roku 1900. Stavělo ji pět zedníků a dva pomocníci a stavba trvala pouhý rok.

Historie kostela zasvěceného sv. Václavu sahá až do poloviny 14. století. Již od poloviny 17. století byla v Jeseníku škola.

Podle historiků je velice zajímavý také postupný vývoj používaných názvů obce: 1088 – Jezenice, 1352 – Jessenyk, 1369-1405 – Jesenik, později Jeseník (Gesenik Weliky) a Jeseník Malý (Gesenik Maly). Podle pramenů z let 1545 a pozdějších 1834 – Hrobo Gesenik. Od roku 1916 úředně Hrubý Jeseník. Jméno Jeseník vzniklo příponou – ik z Jesenny, tj. vrch porostlý jasanovým hájem.
(ze semestrální práce Miroslavy Rybínové)


Jiří Mayer-Na hřbitově
v Jeseníku (1954)

Maličká stanice já vystoupil jsem v ráz
a vzhůru do kopce se ubíral.
Kol žloutly stromy – podzimní byl čas,
obzor se lehkou mlhou zastíral.
Kostelík prastarý, tak rozšafný 
a snivý,
obehnán šedou hradbou hřbitova
na vršku, kolem luky, nivy,
dým ohníčků – a kouzlo venkova.
Na bílém mramoru tři zašlé obrázky
a nápis deštěm zpola setřelý.
Můj Bože, tisíceré otázky
mně na rtech vyvstaly, by hned zas umřely.
Ach, dlouho pobyl jsem. A když jsem odcházel,
modravý soumrak klesal v náruč stromů.
Stesk zašlých dob mě mlčky provázel
na dlouhé, osamělé pouti domů.
(úryvek)

Autor: Lukáš Trejbal

17.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 150. Poznámka: Nabízíme: příspěvek na ubytování, příspěvek na dopravu, firemní svozy;, , Kontaktovat nás můžete telefonicky PO - PÁ v době od 9:00 - 14:00 hod. nebo osobně každý čtvrtek v době od 13:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Benet automotive s.r.o., Topolová, č.p. 810, 289 24 Milovice nad Labem 3. Informace: Jiří Šíma, +420 730 167 105.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 20 000 Kč

Řidiči dopravy nemocných a raněných ŘIDIČ SANITNÍHO VOZIDLA DRNR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP sk B, praxe v řízení, kurz řidiče DRNP ( možno doplnit ve spolupráci se zaměstnavatelem ), , Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené;, , Kontaktovat nás můžete e.mailem a telefonicky.. Pracoviště: Transmed s.r.o., Boleslavská třída, č.p. 425, 288 02 Nymburk 2. Informace: Jaroslav Komárek, +420 606 748 714.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 30 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají ŘIDIČ AUTOBUSU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 42000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: - volné pozice na řidiče autobusů pro oblast Nymburka, Poděbrad, Milovice - Lysá nad Labem., - platné potřebné doklady, - umožnímě rozšíření skupiny D, Zvýhodněné jízdné i pro rodinné příslušníky, PF, náborový příspěvek.. Pracoviště: Oad kolín, s.r.o. - nymburk, Dopravní, č.p. 1717, 288 02 Nymburk 2. Informace: Monika Hlavičková, +420 702 137 300,325 502 222,.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 26 020 Kč

Speciální pedagogové UČITEL VE ŠKOLE ZŘÍZENÉ PRO ŽÁKY SE SVP. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vysokoškolské vzdělání - učitelství pro speciální školy, pokročilý uživatel ICT, AJ úrovně B2 vítána, stálé sebevzdělávání v oboru - profesní portfolio s absolvovaným dalším vzděláváním. , , Kontaktovat nás můžete e.mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Základní škola, poděbrady, u bažantnice 154, U Bažantnice, č.p. 154, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Pavlína Mladá, +420 325 517 930.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Po hledaných školačkách pátrá pražská policie i v Kladně a Nymburce

Předseda ČSSD Jan Hamáček.

Návrhu na vstup do vlády dala středočeská ČSSD tři jedničky

Alpská příroda a pohádkové zámky Bavorska

Bavorsko /CESTOPIS MILANA ČEJKY, DÍL 1./ - Začátkem května jsme se s manželkou vydali na pár dní do Bavorska. Naše cesta vedla především po stopách krále Ludvíka II. Bavora. Hlavně po zámcích, na kterých přebýval. Ale úplně prvním naším cílem se stalo velmi známé alpské středisko zimních sportů a vysokohorské turistiky Garnisch-Partenkirchner, zkráceně tedy Ga-Pa. Toto centrum leží pod nejvyšším německým vrcholem Zugspitze (2963 m.). A lze říci, že právě tady začala dlouhá historie skokanských závodů na lyžích - Turné čtyř můstků.

V Čelákovicích mají nové nástupiště i koleje

Čelákovice – Zvýšení komfortu cestujících na jednotlivých nádražích, ale i při cestě vlakem. To jsou hlavní cíle dlouhodobého projektu zásadní rekonstrukce trati mezi Lysou nad Labem a Prahou Vysočany. Jeho součástí je i úprava nádraží a kolejí v Čelákovicích, která se po roce a půl blíží do finále.

OBRAZEM: Pochodníci vyšli do Prčic také z Olbramovic

Olbramovice/Sedlec-Prčice - Pochod Praha-Prčice se v sobotu 19. května konal již po padesáté třetí. Pochodníci si mohli vybrat z osmi tras, které startovaly na Benešovsku. Děti zahájily svůj pochod ve Voticích, vozíčkáři začali v Miličíně a dospělí vyšli třeba z Týnce nad Sázavou nebo Olbramovic. Ti, kteří putovali do Sedlce-Prčice právě z Olbramovic, ušli celkem 35 kilometrů. Jejich kroky vedly z této obce do Otradovic a dál až do Přestavlk na Příbramsku.

OBRAZEM: Večer Na Zámecké patřil nejen orientálním tanečnicím

Kolín – Vedoucí kolínského Tanečního studia Gina Bellydance Regina Hroudová – Modlitbová uspořádala v pátek v kolínském sále Na Zámecké Taneční večer, na nějž pozvala i spřízněné soubory z regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT