Budova se promění k nepoznání. Mimo jiné bude dostavěna jak směrem k Husově ulici, tak směrem na Valy, odkud bude impozantní vchod do nového kulturního centra.

Na současném parkovišti vyroste budova s parkovacím domem, kancelářemi a byty. S Růžovým slonem bude propojena zastřešenou pasáží.

Z jednání o budoucnosti Růžového slona a kulturního sálu v Poděbradech. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Vybudování nového kulturního sálu ve středu večer podpořila na mimořádném jednání v divadle Na Kovárně většina z devatenácti přítomných zastupitelů. Konkrétní poměr při závěrečném hlasování byl 12:6. Jeden zastupitel se zdržel.

Hlasování předcházelo vysvětlení starosty Romana Schulze (ODS) a místostarosty Ladislava Langra (Volba pro Poděbrady), proč je záměr pro Poděbrady významný.„Městu takový sál chybí už padesát let. Ve svém programu to měly snad všechny koalice od 90. let, ale zatím se nic nestalo. Nemáme kde pořádat plesy, maturanti z místních středních škol musejí své maturitní plesy pořádat v Kolíně, Praze nebo Nymburce. My jsme se po vzniku nové koalice loni zavázali, že tento problém budeme řešit - a chceme ho vyřešit,“ řekl Langr s tím, že společně se stavbou nové základní školy na Žižkově je kulturní sál poděbradskou prioritou.

Prezentaci, jak by Růžový slon mohl po zásadní přestavbě vypadat a jak se promění celé místo po dostavbě parkovacího domu, předvedl architekt Ondřej Zumr. Ten navázal na studii z roku 2017, kdy se o možnosti stavby kulturního sálu v Růžovém slonu mluvilo poprvé. Tehdy však bez konečného úspěchu. „Pokoušíme se v rámci studie napravit i fakt, že Růžový slon je oproti okolní zástavbě vysoký a pohledově jej dostavby snižují,“ řekl Zumr.

Spojení obchodu a kultury

Podle architekta je nápad na využití dvou záměrů v této budově - obchodního a kulturního – jedinečnou možností, jak napravit původní řešení Růžového slona a přilehlého parkoviště postaveného v 80. letech minulého století.

Podle předvedených vizualizací, které nabízí i Deník v galerii u článku, je velkoryse řešen nový vstup do budoucí části kulturního centra ze strany z ulice Na Valech. Dostavba směrem k Husově ulici má v podobě velké fasády minimalistickou podobu, což se po dalších diskuzích zřejmě ještě změní. V tom smyslu se vyjádřil i městských architekt Milan Košař. „Projekt má potenciál změnit to místo skutečně výrazně k lepšímu. Věřím, že po dalších diskuzích a úpravách, které se budou týkat zejména pohledu z Husovy ulice, půjde o kvalitní dílo,“ konstatoval Košař a vyjádřil záměru podporu.

S námitkami vystoupili zástupci opozice. Dřívější starosta Jaroslav Červinka (Nezávislí) označil smlouvu města s majitelem Růžového slona za špatně připravenou. „Já jsem za šest let nezažil takhle špatně připravený projekt,“ řekl před tím, než poukázal na chybu v textu. Z pasáže mohlo vyplývat, že už bylo zadáno vypracování finálního architektonického projektu opět týmu kolem architekta Ondřeje Zumra, autora první studie. Vzápětí byl text upraven tak, aby byla špatná formulace odstraněna. „Pokud bude smlouva o spolupráci schválena, bude samozřejmě vyhlášena architektonická soutěž, jak ukládá zákon,“ konstatoval starosta Schulz.

Mnohokrát stál u řečnického pultíku na pódiu, odkud se kladly dotazy, bývalý zastupitel Jiří Mareš. Ten se zjevně snažil smlouvu zpochybnit a odradit zastupitele od jejího schválení. Jeho námitky byly opakovaně vyvráceny.

Dohoda s majitelem Slona

Smlouva o spolupráci byla nakonec schválena a vyplývá z ní několik zásadních věcí. Město přenechá majiteli obchodního domu dvě třetiny pozemků, na nichž stojí současné parkoviště. Majitel se zavazuje, že na něm v řádu pěti let postaví parkovací dům s kancelářemi a byty. Ten bude podle návrhu propojen s dostavěným Růžovým slonem, a vznikne tak zajímavý komplex určený jak pro nákupy, tak pro kulturní akce. Pokud by k výstavbě parkovacího domu ve smluvně stanoveném termínu nedošlo, má město nárok získat pozemky zpátky. Ty mají podle odhadů hodnotu 19,5 milionu korun.

Naproti tomu se město stane jediným vlastníkem části budovy Růžového slona, v níž se bude nacházet kulturní sál, restaurace, menší sály a další prostory. Ty mají odhadní cenu celkem 31,5 milionu korun. Město také ponese část nákladů spojených s opravami a údržbou budovy, jako například opravu střechy. A samozřejmě zaplatí vybudování samotného sálu, což je investice kolem 200 milionů korun.

U financování je ve hře několik variant. Peníze na projekt chce město získat jednak z rezerv v hospodaření ve výši 100 milionů, dalšími možnostmi jsou nabídka zchátralých Hlinkových domů na náměstí k odkupu soukromému investorovi a prodání pěti procent akcií společnosti Lázně Poděbrady, jejichž současné držení není podle zástupců radnice ekonomicky přínosné.

Stavba kulturního sálu v Růžovém slonu se tak v příštích letech stane realitou. „Pro nás je to stále to nejlepší a nejlevnější řešení ze všech nabízených variant. A nechceme tu za deset let znovu sedět a říkat, že nemáme kulturní sál. I když si uvědomujeme, že s tímto projektem jdeme do částečného rizika,“ uzavřel místostarosta Langr.