Ne, není to překlep. Výpočty, které město dostalo do ruky, opravdu ukazují na neuvěřitelnou částku 500 milionů korun. Tolik by podle starosty Milana Krause stála oprava obrovského komplexu bývalé ruské školy v Milovicích, takzvaně na klíč.

Objekt opustily poslední děti s odchodem ruských vojsk v roce 1990. Tehdy převzal školu stát a od té doby se o budovy nikdo nestará. „Byly tam funkční lavice, tabule, elektroinstalace, prostě škola byla funkční celá. Nyní je ve zbědovaném stavu a nezůstalo tam absolutně nic. Proto chceme po státu, aby nám s její opravou pomohl,“ uvedl milovický starosta s tím, že do nově opraveného komplexu by mohlo chodit až 1 500 dětí, což by Milovicím určitě velmi pomohlo.

Radnice se snaží na všech možných frontách zajistit peníze, aby bylo možné školu zprovoznit. Kdo však přijde k tomuto zapomenutému místu, je mu určitě jasné, že jediné, co by se dalo k takzvané opravě využít, je možná obvodové zdivo. „Bydlím tu patnáct let a tahle barabizna tu stojí tak, jak jí tu zanechali Rusové. Je to ostuda státu,“ říká jeden z Milovičáků.

Starosta Kraus dokonce zavtipkoval, že jedná s jednou bankou o úvěru na tři sta let. „Samozřejmě, že to nemyslím vážně. Ale asi takovou dobu by trvalo splácení úvěru, který nám samozřejmě žádný peněžní ústav nedá. Jediná možnost je pomoc od státu,“ ví starosta s tím, že by měli všichni brát na zřetel, že Milovice jsou velmi specifickou lokalitou, kam se za posledních dvacet let nastěhovalo kolem deseti tisíc obyvatel a to není zdaleka konečné číslo.

Milovice už nyní řeší velký problém s nedostatkem míst v mateřských školách. Už nyní jim schází 200 míst a za pár let to může být třeba i dvojnásobek.