Sdělení podezření za výrobu falešné listiny Deníku potvrdil nymburský policejní rada Marek Šmíd. Samotný případ vyvěšení ruské vlajky ještě nebyl uzavřen. Nicméně policisté už mají k dispozici znalecký posudek. Muži, který ve svém stánku ruskou vlajku s písmenem Z vyvěsil, by mohlo být v dohledné době sděleno podezření ze schvalování trestného činu. Teoreticky by tak mohl jít do vězení až na jeden rok.

Padlo obvinění

Předseda Okresního výboru KSČM Zdeněk Milata v červenci zveřejnil na FB stránkách nymburské pobočky strany video, na němž ukazuje policejní dokument. V něm stojí, že případ kolem ruské vlajky před Obecním domem policie odkládá. To ale nebyla pravda a policisté potvrdili, že se jedná o falzifikát, který nikdy nesepsali a nerozeslali. Video Milata vzápětí ze stránek smazal, nicméně Deník i policie jej mají nadále k dispozici. Policisté začali vyšetřovat, kdo falzifikát vyrobil a jak se dostal do rukou komunistického funkcionáře.

Video uveřejněné původně na FB účtu KSČM Nymburk, později stažené:

Video uveřejněné původně na FB účtu nymburských komunistů, později stažené. | Video: FB účet KSČM Nymburk

Naší redakci to sdělit odmítl. „To takhle po telefonu nemůžu říct, kde jsem k němu přišel. Dostávám toho hodně. Prostě se to ke mně dostalo,“ uvedl Milata. Jenže policistům se skutek podařilo objasnit. „Osmatřicetileté ženě bylo sděleno podezření ze spáchaní přečinů poškození cizích práv a padělání a pozměnění veřejné listiny. Případ bude dále řešen ve zkráceném přípravném řízení,“ řekl policejní rada Marek Šmíd. Za druhý jmenovaný přečin hrozí vyšší trestní sazba. Ženě tak může být uložen trest až tři roky vězení. Podle našich informací se jedná o ženu, která figurovala v původní kauze vyvěšení ruské vlajky jako svědkyně.

Podezření i za ruskou vlajku

Ke sdělení podezření směřuje i původní kauza ruské vlajky. Kriminalisté si nechali vypracovat odborný posudek, zda konání muže, jenž ruskou vlajku vyvěsil, naplňuje znaky spáchání trestného činu. Podle všeho to posudek potvrdil. Brzy by si tak měl i dotyčný muž vyslechnout podezření. V tomto případě policisté celou věc prověřují jako schvalování trestného činu. Pokud muži kriminalisté takové podezření skutečně sdělí, hrozí mu až roční pobyt za mřížemi.

Komunistická grilovačka

Akce nymburských komunistů se odehrála 25. června letošního roku před Obecním domem. Na jednom ze stánků se objevila ruská vlajka s písmenem Z tvořeným ze svatojiřské stuhy. Ještě během konání akce někdo z kolemjdoucích zavolal policisty. Hlídka na místo přijela, situaci zadokumentovala a muže, který měl vlajku ve svém stánku vyvěšenou a který ji podle všeho také přivezl, nechala předložit doklady. Vlajku pak ze stánku její majitel odstranil.

Následující den se na sociální síti objevily snímky z celé akce, přičemž na některých bylo vyvěšení ruské vlajky s písmenem Z jasně patrné. Dva muži kvůli tomu podali na policii trestní oznámení. Protikomunistický aktivista ze Sadské Jaroslav Bahník a krajský zastupitel za Piráty a pořadatel kulturních akcí v Nymburce Petr Procházka. „Propagace tohoto kalibru mi přijde už opravdu hodně za hranou. Osobně si myslím, že toto do veřejného prostoru opravdu nepatří, ale nechám to na posouzení Policie ČR,“ konstatoval Procházka.