Ruina, která ohrožuje už několik let obyvatele Rožďalovic, je od tohoto týdne po dlouhých útrapách a jednáních konečně zapsaná na katastru jako majetek města.

Radnice ho odkoupila od majitele Věroslava Boumy za 400 tisíc korun, ale musela přes exekutory vyřešit oddlužení majetku a tím pádem zaplatit za Boumu některé z jeho dluhů. „Konečně se to podařilo a dům je města. Teď nás ovšem čeká jeho demolice včetně likvidace tun odpadu na pozemku,“ uvedl rožďalovický starosta Petr Kapal.

Lidé v Rožďalovicích rozhodnutí zastupitelů o koupi nebezpečného domu vítají, ale někteří si myslí, že měla radnice objekt koupit už v době, kdy ho prodávala Lesní správa. „Mohlo to tehdy stát třeba víc než dneska, ale barák by nehořel a mohly tam být krásné byty,“ myslí si jedna z obyvatelek města, která si nepřála být jmenována.

Objekt patřil kdysi Lesní správě a ta jej prodala právě Věroslavu Boumovi. Tehdejší vedení města bohužel tuto možnost zřejmě propáslo. V domě bydlely desítky Romů až do roku 2005, kdy došlo v horní části k požáru, který zlikvidoval střechu a část horního patra. Od té doby do prostor prší, stropy se propadají a vnitřní stěny se začínají postupně drolit. Ovšem ještě v létě tu bydleli načerno Romové, kteří byli podle vyjádření stavebního úřadu v nebezpečí života. Proto stavební úřad vydal zákaz vstupu do objektu.

Za posledních šest let se na pozemku u domu nahromadily tuny odpadu. Ten je nakonec na téměř všech pozemcích u objektů Věroslava Boumy. Proslýchá se totiž, že odpad na pozemky navezl sám Bouma, ale není jasné odkud. I tohoto molocha musí město vyřešit.

„Pan Bouma nám nabídl, že dům za nějakou cenu zdemoluje. Stejně na demoliční práce vypíšeme výběrové řízení, aby byla jistota, že firma, která zakázku získá, bude mít k této činnosti všechna potřebná povolení,“ uvedl starosta s tím, že materiál z demolice použije obec jako recyklát ve formě drtě, která se hodí například na zpevnění cest nebo pod chodníky. Tím samozřejmě město ušetří peníze na poplatcích za uložení na skládku.

Petr Kapal je ve výhledu likvidačních prací optimistický a předpokládá, že se podaří dům poslat k zemi do konce dubna. Během několika příštích dnů chtějí Rožďalovičtí dům hermeticky uzavřít, aby se na místě nemohl stát žádný úraz.

„Příští týden pozemek ještě lépe oplotíme kvůli bezpečnosti. Do lokality jezdí pravidelně policejní hlídka, která kontroluje, zda se v domě někdo nepovolaný nepohybuje. Ale od té doby, co jsme dali všude cedule zákaz vstupu kvůli nebezpečí, se tu už podle mých informací nikdo nezdržuje,“ ví Petr Kapal. Po demolici zůstane pozemek jako zelená plocha, se kterou bude město počítat do budoucna například pro stavební parcely.