VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zatím se nemusíme chodit smát až do země krále Miroslava

Činěves -Rozhovor s činěveským filmařem samoukem a autorem místního fenoménu – Činěmatografu – Jiřím Maškem:

26.8.2011
SDÍLEJ:

Jiří Mašek se na svět a Činěves dívá často skrz kameru. Foto: Deník/ Olga Havránková

Bylo nebylo, ale spíš bylo, než nebylo. I tak by se dal popsat pohled na svět v obci Činěves svérázného kameramana, střihače, zvukaře i režiséra, zkrátka filmaře samouka v důchodu, Jiřího Maška. Ve svém domácím ateliéru s počítačem, televizí a kamerou nechává vznikat dokumenty z dění v obci lidem na památku, ale zároveň jim nastavuje zrcadlo, vedení obce nevyjímaje. Postřehy z místního života zasazuje třeba do rámce starých televizních týdeníků a úpravou ve speciálních programech je výsledkem kontrast nebo naopak úsměvné podobnosti. Mezi ukázkami, které najdete na webových stránkách www.cinematografstranky.er.cz, jsme si povídali s novodobým video – kronikářem, bajkářem, animátorem i dokumentaristou Jiřím Maškem.

Co je to Činěmatograf?

To je takový výmysl. Začalo to, když měl kamarád v Činěvsi hospodu s místností, kde se daly promítat filmy. Koupili jsme projektor, že tam uděláme minikino. Asi v roce 2007 jsme založili rybářský spolek a já jsem jim začal dokumentovat závody, brigády a akce. Vždycky jsem se posmíval lidem, kteří jen sedí u počítače. Jakmile jsem si pořídil kameru a počítač se střihovým programem, stal jsem se taky jejich otrokem, protože technika se pořád vyvíjí a vylepšuje a člověku nezbývá, než se tomu neustále věnovat.

Vlastně jste začal dokumentovat život v obci na video. Jste takovým novodobým video – kronikářem.

Nejen to. S klukama jsme začali předělávat staré televizní týdeníky a dávat do nich nový obsah. Třeba pod mluvené slovo jsme vložili vlastní obraz. Kamarádovi jsem slíbil, že z něj udělám Zápotockýho, tak jsem ho střihnul do proslovu. Já jsem měl sen, zahrát si v Sedmi statečných a je to uskutečnitelné. Filmy z padesátých let jsou drsné, třeba o tom, jak rozkulačovali vesnici, tak jsem do něj střihl místní sedláky a vytvořil starý, poškrábaný film v počítačovém programu.

Promítali jste i tyto filmy veřejně?

Než kamarád o hospodu přišel, promítali jsme to tam. Potom jsme se přestěhovali do Sokolovny nahoru, kde bylo promítací plátno. Ale upřímně řečeno, moc velký zájem o to nebyl, protože místní radši koukají na televizi. Větší zájem měli o natáčení velkých akcích v obci, které za to stojí, jako Dětský den, dětské rybářské závody, volejbalový turnaj. V sobotu jedeme na minigolfový turnaj do Nymburka. Jezdím s nimi a všechno točím.

Kde je to vše ke zhlédnutí?

Když materiály zpracuji, sestříhám, přidám titulky, hudbu, vyvěsím filmy na svůj web a na webové stránky obce. Za celý rok pak nahraju všechny záznamy na DVD a mají to k dispozici. Stále se také promítá veřejně.

Co všechno najdeme na webu cinematografstranky.er.cz, potažmo na Facebooku?

Dávám tam kromě filmů zprávy, informace a přehled, co se bude dít v obci a různé přehrávače s videem z akcí. Mám tu i místní občanské sdružení, faru, ryby, které se chytly, rybářský řád. Mám tam také místní činěveskou televizi, kde si dělám srandu například z místního věčného nespokojence. Je to takový kverulant. Naposledy si vymyslel, že obnoví fotbalové družstvo. První, co udělal, bylo, že navozil na hřiště vojenské maringotky. Nejspíš jako zázemí. Teď to tam vypadá jako vojenské ležení. Můžeme se na to kouknout. (Pouští úryvek z dobového německého dokumentu, zasazeného do prostoru dnešního činěveského hřiště. Ve výsledku vidíme, jak německá letadla startují ze hřiště s maringotkami v pozadí.) Když už tam dělá vojenské polní letiště, tak má mít vojenské letiště. Udělal jsem sestřih z německého týdeníku.

Znáte reakci dotyčného na takovou satiru?

No, je naštvaný, radši na to nereaguje. On už mě taky udal, že si z něj dělám legraci a nabádám k tomu ostatní. Tak jsem si říkal, že se asi budeme muset chodit smát do země krále Miroslava, jako v té pohádce. Podle mě trpí paranoidní psychózou, ale nikde ho nejmenuju. Místní, kteří vědí, o co jde, těm se to líbí. Vidím na stránkách počet přítupů.

Takže kromě vtipných postřehů a snad se dá říct video – bajek spolupracujete také přímo s vedením obce a zveřejňujete informační materiály?

Určitě, když chce obec něco dělat, měla by s tím nejprve seznámit lidi. Teď je aktuální rekonstrukce špejcharu (bývalá sýpka, pozn. red.), na kterou už si obec zažádala o dotaci. Měli by ale najít využití a přišli na to, že v okolí nikde není muzeum rybářství. To si dnes málokdo uvědomuje, že tady historicky byla velká rybníkářská oblast. Dostanou asi tři miliony. Jde hlavně o to, aby ten špejchar nespadl. Lidé mohou namítat, že jsou tady důležitější věci, ale ne na všechno vám zrovna dají dotaci.

Kolik hodin denně Činěmatografu věnujete?

To se dá těžko říct. Jsem v důchodu a ničemu jinému se vlastně nevěnuju. Takže u toho doma sedím i celý den, zvlášť když mám něco natočené a stříhám. Narazil jsem na takový zvláštní paradox: když vytvořím nějakou legraci, která se mi hrozně líbí, zjistím, že lidem ani moc ne. Naopak, když natočím podle mě koninu, lidi jsou z toho unešení. To je úděl nás umělců (smích).

Jste činěvěským rodákem?

Ne, pocházím z Prahy – Hlubočep. To je legrační, že v Praze mě všichni považovali za burana z okrajové části a když jsem přijel do Činěvsi, měli mě všichni za Pražáka. Deset let jsem odtud dojížděl do Prahy do práce. Kdo tvrdí, že si na vstávání lze zvyknout, tak kecá. Ve čtyři hodiny autem do Nymburka, vlakem do Prahy na Masaryčku, metrem na Smíchov a dál autobusem. Jakmile se naskytla možnost jít do důchodu, šel jsem.

Co bylo vaším zaměstnáním?

Nejdřív jsem byl voják, potom mě naštvali. Myslel jsem si, že po sametové revoluci bude s komunismem konec a ono ne. V devadesátém třetím jsem odešel do civilu u vojenské správy. Potřebovali mechanika na ústřednu. Pak jsem si spočítal, že po sedmnácti letech vojenské služby mohu odejít dříve do důchodu. Sice mi ho trochu zkrátili, ale není podstatné jak vysoký důchod člověk bere, ale jak dlouho ho užívá.

Takže s technikou jste se kamarádil dlouhodobě.

Ještě s hlubočepskými kamarády jsme jezdili odpočívat k rybníku do Písku. Tam jsem natáčel ještě na osmičku film. To byla příšerná práce. Sestříhat, slepit, co jsem zkazil, to se vyhodilo, ale zaplatit se to muselo. Dávalo se to vyvolávat. A bylo to bez zvuku. Tak jsem si vymyslel nahrávky, které nějak odpovídaly dění na plátně a pouštěl jsem je k filmu z magneťáku. Oboje ale běželo jiným tempem, takže jsem u toho seděl a brzdil zvuk. Dnes si zvuk přizpůsobím, jak chci.

Reagujete na aktuální dění. Jaké máte fimové plány do budoucna?

Dokonce jsem získal originál zelené plátno, díky němuž za sebe můžeme promítnout různé pozadí, takže budeme zkoušet točit filmy, novinky. Dělám i sestřihy z fotbalových utkání. To na web přitáhne pozornost. Je pravda, že lidé rádi někde vidí svoje obličeje. Před volbami jsem reagoval na klip Mádla a Issové. V celku jsem s tím souhlasil, ale naštval mě nějaký komunista, který na to reagoval v diskuzi a také když si mladí myslí, že staří jsou hloupí. Tak jsem natočil klip Přemluv bábu, dědka nech bejt. Podívalo se na něj čtyřiačtyřicet tisíc lidí. Teď máme vymyšlený rap starého dědka, jako klip. Musíme být ale opatrní na autorská práva, hlavně americká.

Přestože na problémy poukazujete s uměleckou nadsázkou, museli už se lidé ohradit nebo vám to vrátili?

Ale tak člověk si ze sebe taky musí nechat udělat legraci, když si jí dělám z jiných, musím to vydržet i já. Nanejvýš mě natočili, když jsem usnul. Aby si nemysleli, že jsem srab, sebe ze záznamů nevystřihávám.

VIZITKA JIŘÍHO MAŠKA:

Jiří Mašek (59) pochází z Prahy, byl vojákem a poté civilním zaměstnancem vojenské správy. Před rokem 1980 koupil v Činěvsi chalupu, kterou se ženou předělali a po jejich rozchodu odešel z Hlubočep do Činěvsi. S natáčením začal už na osmimilimetrový film, dnes přešel na digitál. Stal se takovým třetím okem obce, kde natáčí věci hezké i nehezké a dává je v souvislostech na odiv nejen místním. Na stránkách Činěmatografu přináší nejen přehled událostí do budoucna, ale i zpětně ve videích. Jak říká, bez legrace to nejde, takže zveřejnil krátké filmy jako U nás před volbami, U nás po volbách, Činěveský nočníček místo večerníčku. Má dvě dcery, které počiny svého otce sledují, stejně jako jeho tatínek.

Autor: Olga Havránková

26.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montér 22 000 Kč Montéři, mechanici a opraváři elektrických zařízení ÚDRŽBÁŘ - ELEKTRO. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce a údržba na výrobních a nevýrobních technologických zařízení, zajišťování provozu a údržby zařízení ve výrobě, opravy a preventivní údržba veškerých elektrorozvodů, rozvaděčů a strojního zařízení. Výuční list v oboru elektro, silnoproud, vzdělání elektro zk. dle Vyhl. 50/1978 sb. §6, praxe v oboru výhodou, flexibilita, spolehlivost, pohotovostní služby. , , Nabízíme : závodní stravování, penz.poj., 5 dní dovolené navíc, sick days., , Kontaktovat nás můžete e-mailem, telefonicky nebo osobně v době od 7:30 - 15:30 hod.. Pracoviště: Temac, a.s., Nymburská, č.p. 53, 289 13 Zvěřínek. Informace: Markéta Janíčková, +420 602 402 017. Výroba - Výroba Ruční balič 18 000 Kč Ruční baliči BALIČ/KA CHOVATELSKÝCH POTŘEB. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: kompletace a balení zásilek z e-shopu s chovatelskými potřebami, kontrola zásilek a hlášení případných nedostatků, komunikace se svými kolegy a nadřízeným;, , Požadujeme: preciznost, spolehlivost, pracovitost, trestní bezúhonnost, ochotu pracovat po-pá v době od 8:00 do 16:30, nárazově ochotu pracovat přesčas;, , Nabízíme: zázemí stabilní a rostoucí české společnosti, dobré finanční ohodnocení, placené přesčasy, prémie, zaměstnanecké slevy na nákup zboží, stravenky;, , Kontaktujte nás e.mailem.. Pracoviště: Plaček pet products s.r.o., Revoluční, č.p. 1381, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Jiřina Plačková, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Čalouník 17 000 Kč Ostatní čalouníci a příbuzní pracovníci ŠIČKA - ŠITÍ JEDNODUCHÉHO ČALOUNĚNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: jedná se o šití jednoduchého čalounění (židle, lavice) na čalounických šicích strojích a další pomocné čalounické práce (stříhání, lepení...)., Požadujeme: nutná praxe, , Zájemci nás mohou kontaktovat telefonicky od 6:00 do 16:00 hod. nebo na e-mail.. Pracoviště: Dudinger s.r.o. - provoz sadská, Železniční, č.p. 884, 289 12 Sadská. Informace: Jaroslav Rys, +420 603 809 421,325 595 168. Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 17 000 Kč Laboratorní pracovníci Laborant/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme : SŠ/VŠ (nejlépe chemického, potravinářského nebo zemědělského oboru); pečlivost, spolehlivost; časová flexibilita (třísměnný provoz, vč. víkendůí); praxe výhodou, absolventy zaučíme., , Nabízíme : prémie, stabilní zázemí české firmy, dlouhodobou a perspektivní práci, podporu při zaškolení, prémie, závodní stravování, penzijní připojištění, 13. plat, příspěvek na dojíždění, možnost ubytování., , Kontaktovat nás můžete e.mailem: kvasnickova@polabske.cz nebo telefonicky Po - Pá od 8:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: Polabské mlékárny a.s., Dr. Kryšpína, č.p. 510, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Lenka Kvasničková, +420 724 090 764.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dušan Plodr.
60

Ze světových her v Koreji přivezl berounský hasič medaile

Ilustrační foto.

K PID se od října připojí všechny vlaky v kraji

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Deník hledá webeditora/ku na externí spolupráci

Nymbursko - Láká vás zajímavá práce v internetovém zpravodajství? Pracujete rádi na počítači a chcete si o víkendech nebo ve všedních dnech přivydělat? Právě teď máte šanci! Deník hledá šikovného webeditora či webeditorku na externí spolupráci. Není ani problém zaučit se.

Domov dětí slouží ve městě 120 let

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Dětský domov, budova sídlící v Resslově ulici, slaví letos 120 let od svého založení. 

Vojtěch Hruban: Potkat Dream Team? Radši až ve finále

Nymburk /ROZHOVOR/ - Čeští basketbalisté zase patří ke světové špičce. Nebo je to odvážné tvrzení? Není, výkony v kvalifikaci o účast na mistrovství světa v Číně je mezi elitu planety země rozhodně zařadily. V posledních týdnech s jejich výkony i výsledky žila i široká sportovní veřejnost. Jeden z tahounů družstva, Vojtěch Hruban, má blízko ke středním Čechám, vždyť vyrůstal v Kladně a zásadní momenty kariéry prožil v Nymburku, kde hraje dodnes. I proto Deník požádal o rozhovor na téma obřího basketbalového úspěchů Čechů právě jeho.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT