Fantazie! Historický úspěch českého juda je na světě! Krpálek je olympijský vítěz!" Tyhle 
a podobné titulky máme všichni ještě v živé paměti. Z olympijského Ria přiletěla krátce po zahájení her senzační informace: vlajkonoš české výpravy, judista Lukáš Krpálek vybojoval na tamním tatami zlatou medaili.

Judo je jeden z nejglobálnějších sportů planety. Vyhrát olympiádu v judu přirovnávají zasvěcení k vítězství tenisového Wimbledonu nebo třeba mistrovství světa formule 1. Pětadvacetiletému borci z Vysočiny se to podařilo. Dvoumetrový obr potvrdil, že patří k ikonám světového juda.

Možná jste o něm ale nevěděli, že se dostal k judu omylem! Lukáše a jeho bratra Michala k judu přivedl strýc, který chtěl sourozence původně přihlásit na karate. Mýlku bratři Krpálkové prokoukli až po měsíci trénování, ovšem to už se jim judo natolik líbilo, že se rozhodli u něj zůstat. Možná jste také netušili, že Lukáš sbírá staré motorky. Má jich několik, rád na nich jezdí i si je opravuje. Možná také nevíte, že olympijský vítěz závodí i v rybaření 
a v jednom ze závodů se blýskl chycením deseti jeseterů. Možná jste nevěděli, že je vyučeným truhlářem
a po maturitě na střední podnikatelské škole byl přijat na vysokou školu tělesné výchovy a sportu. 
A také možná nevíte, že Lukáš Krpálek je častým návštěvníkem nymburského Sportovního centra. Nymburský deník se slavného sportovce na jeho vztah 
k Tyršáku přeptal.

Jakou roli hrálo a hraje ve Vaší sportovní kariéře nymburské Sportovní centrum (SC)?                                                                               

Dokážete říci, kolikrát jste tu byl? Kdy poprvé? Do Nymburka jezdím od svých patnácti let jednou až dvakrát ročně. Trénoval jsem zde už opravdu mnohokrát.

Když se řekne Sportovní centrum: co vás nejdřív napadne? S čím ho máte spojené?

Pod názvem SC Nymburk si vybavím hlavně to, že to je prostě ideální místo pro konání světového soustředění judistů v České republice. Jejich příprava je odlišná od jiných sportovních odvětví. Judo je jediný sport, kdy se na trénink sjíždí několik stovek sportovců. Právě do Nymburka jezdíme na kempy, které pořádá Český svaz juda ve spolupráci 
s Evropskou unií juda, kdy se na tatami schází až 500 judistů z celého světa. Zavedený a propracovaný systém kempů se jmenuje OTC – Olympic Training Camp.

Líbí se Vám v Nymburce 
a proč?

Jaké má Tyršák z Vašeho pohledu přednosti, na rozdíl od jiných podobných zařízení? Líbí se mi zde, protože nemusím nikam létat. Závodů a soustředění je spousty a já mám rád, když si zajedu právě do Nymburka. Zeleň, klid, pohoda, a je to kousek. Vše je na jednom místě haly, regenerace, strava, 
a hlavně je to na dobré úrovni. Také si to tu chválí zahraniční týmy a rády se 
k nám každoročně vracejí.

Jak vypadá Váš běžný den, když jste v Nymburce na soustředění?

Ráno snídaně, pak si ještě chvilku poležím, potom jdu na trénink. Oběd, spánek, odpolední trénink, večeře, regenerace a znovu spánek. Je to na všech kempech podobné.

Co říkáte záměru rozsáhlé rekonstrukce Tyršáku a vybudování Národního sportovního centra?

Myslím si, že by bylo dobré mít špičkové místo pro přípravu u nás. Určitě to pomůže českému sportu. Mohlo by to i přinést peníze zpět, určitě pak budou tohle zařízení využívat všechny týmy mnohem víc.

Kdy zase do Nymburka přijedete?

Do Nymburka se chystám zase v březnu, kdy se koná další OTC.
Co byste Tyršáku přál? Rychlý a hladký průběh rekonstrukce. A aby se Tyršáku dařilo minimálně tak, jak se mu dařilo doteď.

Co Vás čeká v nejbližší budoucnosti?

Právě si užívám dovolenou. Po olympiádě na ni ještě nebyl čas. Pak zřejmě začne další kolotoč akcí. Závodit začnu až v příštím roce.

Pane Krpálku, děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se daří!