Oficiálně zatím o schůzce na radnici nikdo neinformoval. Nymburskému deníku však její konání a výsledky potvrdili jak zástupci radnice, tak ředitel Polabského muzea. To, že se s budovou počítá i do budoucna, potvrdil starosta Tomáš Mach. „Budova je součástí architektonické studie, která je zatím neveřejná. Stále je předmětem jednání, ale počítá se s ní,“ uvedl starosta. Podle jeho slov by studie využití celého prostoru mohla být dokončena na jaře příštího roku. „V jednání je využití výpravní budovy například pro muzejní expozici,“ doplnil Tomáš Mach.

V Polabském muzeu se starají o Hrabalovu expozici 25 let. Část z ní se přemístí do chaty v Kersku.
PODÍVEJTE SE: Hrabalova chata v Kersku ožije za tři roky. I s expozicí

To potvrdil a upřesnil ředitel Polabského muzea Jan Vinduška. „Ano, Správa železnic počítá s tím, že historická výpravní budova zůstane zachována. Měla by v ní vzniknout expozice z historie železnice v Nymburce a nejbližším okolí. Uvažujeme také o tom, že by v ní byla umístěna drezínka, která dnes stojí na dvoře před budovou muzea v Eliščině třídě,“ řekl ředitel Polabského muzea.

Informace o architektonické soutěži na rekonstrukci nymburského hlavního nádraží se objevila na stránkách České komory architektů. Zatím má status v přípravě, nicméně o co půjde, je na místě popsáno. „Předmětem soutěže budou návrhy architektonicko-urbanistického řešení novostavby výpravní budovy včetně podchodu v železniční stanici Nymburk hl. n. a rekonstrukce stávajícího výpravního objektu spolu s novostavbou objektu technologického. Cílem soutěže bude nalezení optimálního řešení výpravní budovy s návazností na širší vazby přednádražního prostoru, navazující dopravní infrastrukturu a železniční infrastrukturu. Nejlepší řešení tak zajistí rychlé odbavení, dobrou a intuitivní orientaci v prostoru železniční stanice a přednádraží, vysokou míru pohodlí a bezpečnosti cestujících a zvýší tak atraktivitu přepravy veřejnou dopravou,“ píše se v zadání. Zadavatelem soutěže je Správa železnic.

Nasvícená právě dostavěná lávka pro chodce a cyklisty přes Labe se stává novou dominantou města.
Jak se rozsvěcí nová lávka v Nymburce? Napůl ze Zálabí, napůl z centra

O osudu budovy se ve městě živě diskutuje v posledních dvou letech. Problémem se zabývali zastupitelé, loni byla vypsána i anketa a nebylo tajemstvím, že Správa železnic dávala přednost zbourání historické budovy. Nyní je tedy s její existencí smířena a budoucí podoba nádraží se bez ní neobejde.