Nymburk, Poděbrady, Lysá nad Labem, Milovice, Sadská a Městec Králové. To bylo až donedávna šest obcí na Nymbursku, které měly statut města. Začátkem roku k těmto městům přibyly ještě Rožďalovice.

Jak se obec, ve které žije okolo 1600 obyvatel, stane městem? Podle starosty nového města Rožďalovice Josefa Nešněry se jedná spíše o historický význam. Podle historických pramenů nechal Rožďalovice povýšit na město už kolem roku 1340 Jan Lucemburský za věrné služby rytíře Ješka z Rožďalovic. „Statut města nebyl Rožďalovicím vlastně nikdy odejmut, jen se postupem času přestal používat,“ řekl starosta Josef Nešněra.
A co si o změně myslí lidé v Rožďalovicích? „Je to legrační, jako ve městě si tady nepřipadám,“ řekla Deníku jedna z obyvatelek Rožďalovic.
Podle zákona o obcích je totiž městem obec, která má alespoň tři tisíce obyvatel. Nymburské Rožďalovice se zhruba 1600 obyvateli jsou tak vlastně výjimkou z pravidla.

O přidělení statutu města rozhodla Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky k 23. lednu tohoto roku. „Sám jsem se to dozvěděl na konci března a minulý týden jsem převzal dekret,“ dodal starosta s tím, že o přidělení statutu města požádal sám, aby byla zjednána historiská spravedlnost.
Změny by obyvatelé Rožďalovic neměli nijak pocítit. Podle starosty nemůže nové město počítat s většími finančními prostředky ze státního rozpočtu.
Víc práce čeká úředníky. Vyměnit se totiž musí všechna razítka, tiskopisy, změnit se musí smlouvy a zápisy v rejstřících, kde jsou Rožďalovice vedeny jako obec.