Údržba cyklostezky, chodníků, nátěry konstrukcí, prořezy náletových dřevin, sekání trávy a další práce bude moci nabídnout předseda romského sdružení Romové pro Nymburk František Sivák s partou Romů už od letošního léta.
Za pomoci projektového konzultanta Jiřího Pstružiny připravil projekt, který je spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu. „Týká se oblastí sociální ekonomiky, je pouze pro podnikatele, kterým pan Sivák jako fyzická osoba je," vysvětlil Jiří Pstružina s tím, že v případě, že zaměstná určitý počet lidí z cílové skupiny, což v jeho případě jsou příslušníci romských komunit, je možno čerpat finanční prostředky na nákup zařízení nebo vybavení. V případě firmy Františka Siváka by šlo například o nákladní auto, sekačky a další nářadí, které je potřeba k údržbě zeleně a města.
Z fondu je možné v prvních dvou letech rozjezdu podnikání podle Pstružiny vyčerpat dotaci až do výše pět milionů korun a z těchto prostředků také dotovat platy zaměstnancům až do výše minimální mzdy. Jde o obdobná pravidla, jako jsou na úřadu práce.
Radnice podle místostarosty Zdeňka Vocáska dala příslib, že pokud se podaří Františku Sivákovi projekt, díky němuž zaměstná nymburské Romy prosadit, uzavře za určitých podmínek s jeho firmou smlouvu o zakázce. „Je to ovšem věc nabídky a poptávky. Pan Sivák má firmu, která se musí prosadit na trhu. Pokud nabídne příznivou cenu pro město, zakázku získá," vysvětlil Vocásek. Navíc město podle Siváka zaplatí, formou výpůjčky, nutných dvacet procent, které jsou povinné jako spolufinancování projektu ze strany příjemce dotace.
Nyní je projekt v poslední fázi na ministerstvu. „Předpokládáme, že ministerstvo projekt schválí. Pak dojde
k výběrovému řízení na dodavatele techniky a v létě by mohli zaměstnanci pana Siváka začít pracovat," dodal Jiří Pstružina.
Ovšem do léta, než se projekt podaří rozjet, chce František Sivák zajistit Romům práci. „Dostal jsem od ředitele Technických služeb města Nymburk Jaroslava Radoně seznam prací, které bychom mohli vykonávat ještě před tím, než budeme mít k dispozici veškerou techniku. Jde například o čištění chodníků, cyklostezky nebo třeba nátěry. Někteří Romové jsou na tom velmi špatně finančně
a chtějí pracovat," uvedl František Sivák.