Necelé dva roky působilo občanské sdružení Romodrom se svou pobočkou v Nymburce. Nepomáhalo pouze Romům, ale například i seniorům v nouzi. Pro nedostatek peněz od státu musí provozovnu v budově České pojišťovny ke konci roku uzavřít.
Jako přes kopírák to připomíná skutečnost, že jiné sdružení, v tomto případě Semiramis, zavírá své K-centrum na Velkých Valech.
„Sociální problematika se týká hlavně lidí bez práce, a to nejen Romů,” uvedl koordinátor pro Středočeský kraj Jan Mišurec.
Romodrom působí v Nymburce od července 2010. Sdružení poskytuje sociální služby v podobě terénní práce a také poradenství. „V kanceláři poskytujeme poradenství, ale samozřejmě docházíme i do rodin. Zajišťujeme i humanitární pomoc pro lidi, kteří potřebují oblečení. Řešíme například problémy s dluhy, exekucemi nebo s bydlením. Někteří se na nás obrací, protože nemají v pořádku doklady. Každý, kdo si nedokáže zaplatit komerční právní servis, může využít našich služeb,” vysvětlil Mišurec.
V kanceláři a v terénu pracují lidé z Romodromu z velké části s Romy, ale v poslední době se o služby zajímají i neromové. „Dostupní jsme pro seniory. Romové, pokud jsou delší dobu bez práce, těžko ji shání. A pokud žijí v odlehlejších částech regionu, padají do větší sociální tísně. Víme, že se města snaží Romů zbavovat a sestěhovávat je na jiné místo,” řekl koordinátor.
Romové podle Mišurce nemají často právní povědomí, proto se mohou snadno dostat do úzkých. „Máme případ romských seniorů, kteří přišli během půl roku o velký dům ve Strakách. Firma jim poskytla půjčku, kterou chtěla do půl roku splatit. Dopředu musela vědět, že to ze dvou osmitisícových důchodů nemohou zvládnout,” dodal Mišurec.
Každopádně Romodrom v Nymburce končí. Pro nedostatek peněz na provoz pobočky.
Jistým náhradním řešením se jeví kancelář, která začne od ledna 2012 poskytovat podobné služby v Milovicích v bývalém domě důstojníků.