Choťánky se tak výrazně přiblížily poděbradské čtvrti Žižkov a starostové města i obce už podepsali společnou deklaraci o výstavbě nové cyklostezky právě mezi Žižkovem a Choťánkami.

Pracují tu všichni

Minulý čtvrtek před polednem, kdy jsme na místo vyjeli, pracovalo na rozestavěných domech hned několik stavebních part. Prakticky nikdo nemluvil česky, hovořil s námi pouze jeden ukrajinský dělník. „Už děláme fasády, snažíme se mít hotovo, než bude zima a déšť. Ale pracují tady všichni, ve vedlejší ulici roste dům mimořádně rychle,“ všiml si usměvavý pracovník. Zatímco loni v březnu byl na místě klid a na začátek výstavby se teprve čekalo, nyní jsme napočítali více než dvacet domů v různých fázích rozestavěnosti. Některé už byly prakticky hotové, v některých už zřejmě bydlí lidé.

U jednoho domu jsme na oknech objevili i závěsy a funkční domovní zvonek. Na zvonění ale nikdo nereagoval. Další stavby jsou ve finální fázi úpravy fasád a úprav interiéru. Ale jsou na místě i rozestavěné domy, které do konce roku rozhodně obyvatelné nebudou. Nicméně čilý stavební ruch nasvědčuje tomu, že Choťánky se skutečně brzy rozrostou o desítky až stovky obyvatel.

Více než stovka domů

Pozemky jsou zkolaudovány pro rezidenční výstavbu. Parcely nabízela společnosti Geosan Development. V nabídce bylo celkem 108 stavebních parcel o velikosti od 650 do 1 091 metrů čtverečních, které jsou kompletně zasíťované. Nynější stavba domů už je plně v rukou nových vlastníků. „Naši klienti při výběru domů volí různé přístupy. Někteří preferují stavbu svépomocí, jiní dávají přednost externím stavebním firmám či designovým studiím.

Zákazníci si parcely většinou pořizovali pro vlastní bydlení, část pozemků byla kupována také k developerským či investičním účelům. Několik klientů postaví dům na klíč a následně prodají pozemek i s domem novým zájemcům. V dalších případech je pozemek prostředkem k bezpečnému uložení finančních prostředků v této nejisté době,“ vysvětlil už dříve Jiří Baloun ze zmíněné developerské společnosti.

Cyklostezka i škola

S takto prudkým rozvojem místa se musí počítat i při zajištění návazných služeb. O chystané cyklostezce už byla řeč. Deklaraci o výstavbě trasy pro chodce a cyklisty podepsali zástupci obou radnic letos na začátku roku. Pro nové děti se počítá s využitím základní školy, která teprve v příštích letech vyroste na Žižkově. Choťánky údajně zajistí předškolní vzdělávání.