Pokud situaci shrneme co nejstručněji: rodina bývalého policisty Vladimíra Suchánka, který se zotavuje z těžké autonehody, se sama rozhodla pomoci rodině sedmileté Žanetky Hruškové z nedaleké Vrbice. Ta bojuje od útlého dětství s následky mozkové obrny a její léčba a rehabilitace stojí ročně statisíce korun. Sbírku plastových víček, jejíž výtěžek byl původně určen právě na pomoc rodině Vladimíra Suchánka, se rozhodli policisté věnovat rodině Žanetky.

„Zjistili jsme, že tato forma pomoci je výhodnější pro případ nemocného dítěte a po dohodě s rodinou Vladimíra Suchánka jí byla tato víčka předána a výtěžek bude určen pro Žanetku Hruškovou,“ potvrdila policejní mluvčí Petra Potočná, která se předání na policejní stanici v Městci Králové také účastnila.

K dárcům se přidali i policisté z místního obvodního oddělení. Jejich vedoucí Rostislav Svoboda předal mamince Žanetky velkou tašku s hračkami. Další dary včetně finančního přinesla i manželka zotavujícího se policisty Radka Suchánková. „Jsme rádi, že také my můžeme pomoci. Manžel sice už chodí, ale má problémy s krátkodobou i dlouhodobou pamětí. Stále vyžaduje celodenní péči,“ řekla Radka Suchánková na setkání se Žanetkou a její maminkou.

Pojďme si připomenout, jak k takovému setkání mohlo dojít. Vladimír Suchánek jako policista z místního oddělení měl ve službě těžkou autonehodu 3. září 2016. Dlouhé týdny doslova bojoval o život. První pomoc dostal už od 13 cestujících z autobusu, se kterým se policejní vůz srazil. Další týdny pak bojoval za pomoci lékařů v nemocnicích. Z nejhoršího se dostal. Jeho stav však dodnes vyžaduje celodenní péči, manželka Radka musela opustit své zaměstnání a manželovi pomáhá se vším. Včetně shánění finančně náročných rehabilitací. Začali pomáhat kolegové policisté i veřejnost. Jednou z forem pomoci měla být i sbírka plastových víček, kterou uspořádali policisté ve spolupráci s místním sdružením Bohoušek. Jenže výtěžek sbírky nakonec poputuje po dohodě jinam. Na pomoc malé Žanetce Hruškové z nedaleké Vrbice.

Žanetka Hrušková se narodila jako zdravé dítě na podzim 2010. Okolo osmého měsíce života začaly první problémy. O měsíc později po specializovaném vyšetření přišla krutá zpráva. „Žanetce se zastavil vývoj přepážky mezi 3. a 4. mozkovou komorou. Konečnou diagnózou byla mozková obrna,“ vzpomíná maminka Pavlína. 

Žanetka měla problém s plazením, lezením a chůzí. Začali rehabilitovat pod dohledem doma, chodili plavat. „Žanetka absolvovala již ve svých 16 měsících první lázně a to Jánské Lázně, které jsme opakovali přesně po roce,“ vypráví maminka. Pak objevili speciální léčbu zvanou Klym Therapy, jejímž základem je využití speciálního stabilizačního oblečku. „Díky této metodě rozpohybovala pravou ručičku, která byla kdysi jen sevřená v pěst a u tělíčka. Nyní ji používá jako pomocnou a snaží se ji zapojovat více a více, boj s přetáčením ze strany na stranu už také zvládá. Trénuje šikmý sed s oporou o ruce, chůzi s pomocí speciálního chodítka, které se nám pro ni povedlo zakoupit díky sponzorům,“ popisuje maminka. Výtěžek ze sbírky víček chtějí použít například na financování speciální židle do školy. 

Současná sbírka plastových víček není první, která Žanetce pomáhá. Nedávno odvezli do Liberce kamion s osmi tunami plastového nákladu. „Firma vyplácí 9 korun za kilogram. Opravdu nám to pomáhá,“ vysvětluje maminka Žanetky. 

Ta rozdala při setkání obou rodin s nelehkým údělem placky s fotkou malé Žanetky a poděkováním za pomoc. Příběh o naději a solidaritě tak pokračuje a vzbuzuje naděje do budoucna. U obou rodin.