Stavební práce budou prováděny proto, aby na místě začala výstavba cyklověže. Tedy prosklené parkovací plochy pro bicykly, kterým by měla začít sloužit na začátku příštího léta.

Přesun vjezdu a kolostavu

Zásadní změny pro přijíždějící motoristy a cyklisty začnou platit od středečního rána 10. července. Cyklisté už nenajdou oblíbený kolostav při pohledu od hlavního nádraží vpravo při výjezdu do Nádražní ulice. „Náhradní místo pro kola bude na druhé straně chodníku. Vyklizení stojanů na kola je počátek stavebních prací na cyklověži, abychom mohli začít s demolicí stávajících staveb. Je nutností odklidit kola, odvézt kolostavy, sundat stříšky a oplotit staveniště,“ vysvětlila mluvčí radnice Marta Svobodová.

Vjezd na parkoviště bude v jiných místech, kolostav bude umístěn na trávníku přes silnici. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Na provizorní parkoviště se řidiči nadále dostanou, ovšem už ne vjezdem hned vedle podchodu. Při příjezdu po Palackého třídě musí zahnout doleva do Nádražní ulice, kde bude po pravé straně vytvořen nový dočasný vjezd na parkoviště. Ten původní bude určen jen jako výjezd ze stavby.

Zhotovitel přebírá staveniště

Před několika týdny byl vybrán zhotovitel stavby cyklověže, který zahajuje její stavbu. Nejprve je však nutné zdemolovat stávající nevyužívané objekty. Paradoxně je jedním z nich někdejší sídlo drážních hasičů, jimž jen o pár stovek metrů dál v současné době roste nová moderní hasičárna.

Vjezd na parkoviště bude v jiných místech, kolostav bude umístěn na trávníku přes silnici. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Nová cyklověž vyroste vlevo od podchodu u hlavního vlakového nádraží do 11 měsíců. Kapacita cyklověže bude 118 míst. Na střeše objektu se objeví fotovoltaické panely, ze kterých vyrobená energie bude využita pro provoz objektu. Součástí budou i dobíjecí boxy pro elektrokola. Poplatek za využití cyklověže bude možné hradit i prostřednictvím InKarty ČD, a bude spíše symbolický. Cyklověže úspěšně fungují už několik let například v Poděbradech, Lysé nad Labem nebo Kolíně.