Zadní část pivovarského dvora s přichystanými stánky s pivem a občerstvením a postavenými pivními stany pro dorazivší se začala plnit v sobotu už po deváté ranní. Jedním z těch, kteří se s přáteli chystali na trať dříve než většina cyklistů, byl i místní pravidelný účastník Luděk Nechánský. Ten absolvoval všech osm dosavadních ročníků. „Vynechal jsem jen některé podzimní Cyklozavíráky, když byla zima a špatné počasí. Jinak na jaře jedu vždycky. Letos nás jede sedm, jezdíme s partičkou kamarádů,“ řekl Nechánský u stolku při ranním tekutém občerstvení. A proč vyráží dříve? „Když přijedeme do Hájenky v Kersku mezi těmi dřívějšími, dostaneme ještě klobásu. Ta je tam prostě vynikající. Později už nebývala,“ vysvětluje prozaický důvod.

Zatímco po deváté hodině se u stánků s pivem fronty prakticky netvořily, o půl hodiny později už byly v řádu desítek osob. Specialitou byl letos májový ležák z dílny úspěšného sládka Bohumila Valenty. Ten je také tradičně jedním z hlavních organizátorů celé akce.

A setkání je to vpravdě mezinárodní. Postřižinský Cyklootvírák si získává na věhlasu a pořadatelé si už zvykli, že přijíždí cyklisté například z Moravy. Letos už se jednalo o akci skutečně mezinárodní. Těžko přehlédnutelný byl usměvavý muž tmavší pleti s dlouhými vlasy spletenými do copánků. Češtinou příliš dobře nevládl, což však nepřekáželo tomu, abychom zjistili, že se jedná o třiatřicetiletého Brazilce jménem Devanil. „Jo, těším se, bude to fajn,“ řekl se sklenicí moku a prakticky stálým úsměvem na tváři. Jeho kolega prozradil, že z jižní Ameriky nepřiletěl kvůli cyklistické vyjížďce v Nymburce. „Oženil se v nedalekých Pečkách, kde také žije,“ uvedl kamarád, který už se byl podívat ve městě, kde Devanil vyrůstal.

Akce však měla mnohem více zajímavých účastníků. Jedním z nich byl zřejmě i nejstarší účastník. Tím byl dvaaosmdesátiletý Václav Kučera, který si bez problémů došel po strmých schůdkách na pódium pro ocenění a ještě s dobrou náladou pozdravil další účastníky.

Nouze nebyla ani o zajímavé stroje. Ty se vyrojily hlavně poté, co byla vyhlášena soutěž o největší plečku letošního ročníku. Jednu z cen získal i zaměstnanec pivovaru Radek Čech. Další účastníci předvedli své staré favority, jeden z nich měl dokonce i slovy těžko popsatelný systém brzd, který by mu jistě záviděl i Jára Cimrman.

Po desáté hodině byla část dvora prakticky zaplněná a vtipný moderátor hlásil, že poprvé v historii došlo i na ztráty a nálezy. „Našly se sluneční brýle, mam je na nose, dobře si mě prohlédněte! Dám je jen tomu, komu budou slušet víc, to bude důkaz, ze jsou jeho. Hlavně si je prosím někdo vyzvedněte, nerad bych je za měsíc dával manželce jako dar k výročí svatby,“ bavil přítomné muž s mikrofonem.

Mezi účastníky bylo možné zahlédnout i zajímavé osoby. V dresu připravený byl ředitel pivovaru Pavel Benák. Podívat se na jednu z nejúspěšnějších nymburských akcí posledních let přišel i starosta Pavel Fojtík. Ten se však na trasu nevydal. „Slíbil jsem organizátorům, že se přijdu podívat také na Lodě na Labi a je tu dnes ve městě více akcí, které stojí za to navštívit,“ řekl starosta.

Před jedenáctou se o slovo hlásili pořadatelé a měli radostnou, i když poměrně očekávanou novinku. „V tuto chvíli jsme odevzdali tácek s číslem 2 081. Dá se předpokládat, že ještě minimálně několik desítek jich rozdáme. Je tedy překonán loňský rekord, kdy dorazilo více než 1 800 účastníků,“ řekl sládek Bohumil Valenta, který už se sám chystal také na trať.

Na vysvětlenou, proč se počet účastníků pozná podle počtu tácků. Všichni si při prezentaci vyzvednou u organizátorů právě pivní tácek, na nějž sbírají razítka ze čtyř míst na trase. K tácku získávají i mapu a samolepky na kolo. Kdo se vrátí po více než čtyřicetikilometrové trase se všemi razítky, dostane v cíli, který je opět v pivovaru, občerstvení v podobě párku a piva.

Stejně jako předchozí ročníky trasa vedla převážně po stezkách kolem Labe. Jelo se přes Kersko a Semice k litolskému mostu, kde účastníci přešli na druhý břeh a vrátili se přes Ostrou a Kostomlaty zpět do Nymburka.

Zajímavosti Cyklootvíráku:- opět padl rekord v počtu účastníků, jelo jich přes 2 100
- nejstarším účastníkem byl dvaaosmdesátiletý Václav Kučera
- na startu bylo i několik cizinců včetně Brazilce Devanila
- na trase čekaly na účastníky čtyři zastávky s občerstvením
- ti, kdo přijeli s tácekm se čtyřmi razítky zpět, dostali občerstvení