Určitě tou nejviditelnější rekonstrukcí budou práce na ulici Tyršova. Tedy té, která vede z náměstí kolem divadla, kina zimního stadionu přes železniční přejezd až k odbočce na sídliště u hřbitova. V rámci oprav, které mají být provedeny v příštích dvou letech, dojde k opravám chodníků, parkovacích míst a také výměně veřejného osvětlení. Práce na opravách budou rozděleny do třech etap. První etapou bude úsek od centra města po odbočku na Velké Valy, druhá etapa od ulice Velké Valy po železniční přejezd a třetí se připravuje od železničního přejezdu po ulice Luční a Okružní. „První a druhá etapa je v plánu v roce 2024 a třetí etapa v roce 2025,“ uvedl místostarosta Nymburka Zdeněk Vocásek.

Město chce na projekt využít dotace

Projekt je podle jeho slov potřebný z důvodu zajištění bezpečné dopravní trasy pro chodce z lokalit s rodinnou výstavbou do centra města a širšího okolí. „V dotčeném místě se nachází chodníky, které musí zajistit chodcům bezpečnost vzhledem k vysoké intenzitě automobilové dopravy. Současný stav chodníků není vzhledem k předchozím zásahům při údržbě sítí a překopům dobrý,“ poznamenal místostarosta. Město chce na projekt využít dotace.

Vypsaná dotační výzva by pomohla pokrýt až 85 procent výdajů na rekonstrukci chodníků po obou stranách v Tyršově ulici. „Jdeme cestou vícezdrojového financování, neboť předpokládaná cena je 30 milionů. Žádost o dotaci byla podána začátkem října z podpory pro bezpečnou nemotorovou dopravu. V tuto chvíli poptáváme administrátora výběrového řízení na rekonstrukci chodníků,“ doplnil Vocásek.

Chodníky na Zálabí

Práce na Zálabí na nových chodnících už jsou v plném proudu. A to v ulici Za Žofínem a v části ulice Sedláčkova. Dělníci odstraňují stávající silniční obruby a osadí nové obruby chodníků. Plochy zpevní a provedou pokládky nového krytu ze zámkové dlažby včetně podkladních vrstev. Součástí oprav bude i osazení zámkové dlažby pro nevidomé. Nový silniční betonový obrubník bude navazovat na ten stávající v křižovatce ulic Hořátevská a Sedláčkova. 

V křižovatce ulic Na Bělidlech a Za Žofínem bude nový silniční obrubník navazovat na stávající žulový. V ulici Sedláčkova bude dlažba ze žulových kostek zachována. U pražské firmy práce smluvně zajistily Technické služby. Oprava vyjde na 3 miliony korun. „Samotné práce na opravě chodníku byly zahájeny a dokončení předpokládáme do konce letošního roku dle klimatických podmínek,“ doplnil místostarosta Bořek Černý.

Nový koberec U Cukrovaru

Stejně jako u zálabských chodníků také v ulici U Cukrovaru se už rozběhly stavební práce. V tomto případě na přípravě položení nového povrchu silnice. Frekventovaná spojka mezi ulicemi Poděbradská a Maršála Koněva poblíž hypermarektu Albert má dostat do konce roku nový asfaltový koberec. Městskou kasu to vyjde na 2,7 milionů korun.

„Jedná se o velmi frekventovanou komunikaci, která získá nový povrch. Již na jaře roku 2020 bylo v této lokalitě vysázeno 28 nových stromů, a tak i tato změna přispěje ke komfortnějšímu využívání zdejší části města. Samotné práce na rekonstrukci silnice jsou zahájeny a dokončení celé akce předpokládáme do konce letošního roku,“ konstatoval místostarosta.